Aktualności Aktualności

Wyższe podatki i wzrost cen energii mają podtrzymać energetykę opartą o węgiel

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Proponowane przez rząd zwiększenie podatków ma na celu podtrzymanie wydobycia węgla w Polsce oraz produkcji energii elektrycznej w oparciu o ten surowiec. Na dłuższą metę jest to szkodliwe dla Polski, podobnie jak zapowiadany wzrost ceny energii elektrycznej, jaką będzie musiał zapłacić końcowy odbiorca. Są to skutki zwiększania udziału węgla w strukturze polskiej produkcji energii.

Podatnik zapłaci za polski węgiel, wzrosną też ceny energii

Powinniśmy wycofywać się z takiego rozwiązania na rzecz odnawialnych źródeł energii – powiedział serwisowi eNewsroom Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club – Tymczasem  rząd proponuje zmniejszenie dopływu środków na energię z OZE. Stawianie na przemysł energetyczny oparty głównie o węgiel jest zdecydowanie krótkoterminowym celem politycznym, szkodliwym w dłuższej perspektywie. Jeśli chodzi o podatki – ten, który został wycofany, zostanie zastąpiony innymi, w skali około 5 mld rocznie. Jego skutki inflacyjne to około 0,25%. Zamiast inflacji na poziomie 1%, będzie to 1,25%. Skutki będą więc zauważalne. Jeżeli taka inflacja generowałaby większą presję płacową, to presja inflacyjna zostanie podtrzymana w kolejnych latach. Może to doprowadzić do uruchomienia spirali płacowo-cenowej, jednak stosunkowo niewielkiej. Wzrost cen o 1,4 pp. jest relatywnie mały. Będzie odczuwalny dla gospodarstw domowych. Nie jest to jednak poważna groźba dla stabilności polskiej gospodarki. To szkodliwe zjawisko, ale o ograniczonym znaczeniu – dodał Gomułka.

Droższy prąd i ciepło

Pomimo, że Minister Energii twierdził, że udzielane dotychczas wsparcie dla OZE miało wpływ na podwyższenie rachunków za energię (w skali roku o ok. 10 – 20 zł), to nie energetyka odnawialna, ale wydatki na wydobycie węgla i budowę nowych elektrowni będą odpowiedzialne za drastyczną podwyżkę rachunków za prąd. W skali roku przeciętne gospodarstwo domowe będzie płaciło za energię o kilkaset złotych więcej (przewiduje się, że ok. 200 - 300 zł więcej, niż dotychczas). Jest to efekt wspierania przez państwo energetyki opartej na węglu.

Źródło: eNewsroom