Wzorcowa modernizacja systemu grzewczego w Szekszárd

Na Węgrzech projekty dotyczące racjonalnego wykorzystania energii finansowane przez UE są często realizowane w trudnych warunkach – wzorcowa technologiczna zawartość projektu jest zatracana wśród skomplikowanych przepisów, wymuszających wykorzystanie odnawialnych źródeł energii nawet w przypadku, gdy jest to nieuzasadnione ekonomicznie i odradzane przez specjalistów techniki grzewczej.
Na szczęście nie jest takim przypadek z Szekszárd, gdzie optymalny system grzewczy został zbudowany z użyciem stosunkowo niewielkich nakładów finansowych, przy doskonałym planowaniu i wykonaniu, z efektywnym wykorzystaniem swobody przewidzianej w warunkach przetargu dotyczących realizacji projektu. Samorząd miasta Szekszárd z Radą Powiatu przedstawił w ramach projektu VIS NOVA przykładową inwestycję, która mogłaby stanowić „dobrą praktykę” dla Regionu Południowo-Naddunajskiego, a nawet dla całych Węgier. W rezultacie system zaopatrzenia w energię cieplną Miejskiego Centrum Sportu w Szekszárd przeszedł całkowitą modernizację.
Punkt wyjścia W budynkach Centrum Sportu, które zostały zbudowane w 1998 roku, a więc posiadały przestarzałą instalację grzewczą i słabą izolację cieplną, energia na potrzeby c.w.u. (ciepła woda użytkowa) i c.o. (centralne ogrzewanie) zapewniana była przez 4 kotły gazowe. Arena hali sportowej nie była i nie jest ogrzewana, gdyż ze względu na jej kubaturę kwestia ta nie mogła zostać ekonomicznie rozwiązana. Dzięki rozsądnemu planowaniu uzyski ciepła z odpowiedniej ekspozycji na działanie promieni słonecznych (jak w przypadku szklarni) oraz uzyski z ciepła wytwarzanego przez sportowców i widzów zaspokajają zapotrzebowanie hali na energię cieplną. Wytwarzanie energii konieczne jest wyłącznie do ogrzewania sal gimnastycznych, biur i innych obszarów usługowych o łącznym zapotrzebowaniu na moc 200 kW
Cały artykuł w numerze 1/2014