Rosyjska firm architektoniczna Remistudio podjęła się zaprojektowania stworzonej przez człowieka, autonomicznej biosfery pod nazwą Ark Hotel – hotel jak „luksusowa arka”. Ark Hotel został opracowany przy pomocy Międzynarodowej Unii Architektów w ramach programu Architecture For Disaster Relief. Alexander Remizov z Remistudio, powiedział: „Dla architektury są dwa zasadnicze problemy Pierwszym z nich jest utrzymanie bezpieczeństwa, zabezpieczenie się przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi i efektami zmian klimatycznych. Drugi – ochrona środowiska naturalnego przed wpływem działalności człowieka.

 

 

Arka jest próbą odpowiedzi na wyzwania naszych czasów”. Projekt może być zlokalizowany zarówno na lądzie, jak również unosić się na wodzie. Natomiast prefabrykowane ramy pozwalają na szybką budowę. Hotel pływając na powierzchni wody unosi się razem z falami pływowymi. Może być budowany w różnych strefach klimatycznych i niebezpiecznych sejsmicznie regionach, ponieważ jego fundamentem jest struktura muszli (łupiny), pozbawiona krawędzi lub kątów. Systemu łuków oraz lin nośnych pozwala na rozkład obciążeń wzdłuż całego korpusu, stąd konstrukcja jest w stanie przetrwać trzęsienia ziemi. Jest również bezpiecznym miejscem w przypadku powodzi, wynikającej ze wzrostu poziomu mórz i oceanów. Dodając, że budynek jest zaprojektowany zgodnie z koncepcją domu bioklimatycznego z niezależnymi źródłami podtrzymywania życia, można stwierdzić, że jest to Arka Noego przyszłości.

 

zobacz także:

Wrocławski dom na wodzie – oszczędność i fantazja

 

Samowystarczalne, niezależne, bezpieczne miejsce, na wypadek wszelkich klęsk żywiołowych. Zieleń jest istotnym aspektem w tworzeniu bioklimatycznych budynków. Wszystkie rośliny są wybierane według zasad zgodności, nasłonecznienia i efektywności produkcji tlenu, a także w celu stworzenia atrakcyjnych i komfortowych przestrzeni. Stąd wewnętrzny ogród zapewnia wypoczynek „na łonie natury” dla gości, działając jednocześnie jako szklarnia. Trzypoziomowa, wysoka oświetlona przestrzeń jest wystarczająco duża, aby utworzyć dobrze nasłonecznione pomieszczenia o każdej porze dnia. Przez przezroczysty dach przenika wystarczająca ilość światła dla roślin i do oświetlenia pomieszczeń wewnętrznych, co zmniejsza zapotrzebowanie na oświetlenie…..

 

Magda Wojdyła

Czytaj całość w GlobEnergia 3/2011

okładka-globenergia-3-2011Image72