Około 80 – 90% polskiego rynku fotowoltaicznego stanowią moduły sprowadzane z Chin. Już w drugiej połowie 2020 roku byliśmy świadkami wzrostu cen modułów PV. Początkowo wzrost cen był spowodowany wzrostem kosztów krzemu krystalicznego, później problemami z dostępnością szkła solarnego, a obecnie coraz większego znaczenia nabierają koszty transportu morskiego.

Aktualny wzrost cen frachtów morskich jest na tyle duży, że koszt transportu morskiego zaczyna być wyraźnie widoczny w cenie. Czy to szansa dla polskich produktów? Jak sytuacja wygląda z punktu widzenia polskiego producenta modułów fotowoltaicznych? Czy w związku ze wzrostem cen instalatorzy i hurtownicy powinni skierować zainteresowanie na produkty polskiego pochodzenia?

Okiem polskiego producenta

W maju 2020 roku polskie firmy przemysłowe z branży fotowoltaicznej połączyły siły i podpisały wspólną deklarację o współpracy w ramach Panelu Producentów Urządzeń Fotowoltaicznych „Przemysłowy Panel PV”, w celu wzmocnienia polskiego rynku PV. Jedną ze zrzeszonych firm jest JBGPV – polski producent modułów fotowoltaicznych. O komentarz, jak wygląda obecna sytuacja cenowa na polskim rynku fotowoltaicznym zapytaliśmy przedstawicieli tej firmy.

Znajdujemy się w okresie transformacji, która odbywa się w warunkach nieznanej jeszcze koncepcji nowego programu „Mój Prąd”. Regulamin dotyczący dotacji będzie miał duży wpływ na ceny rynkowe. Dyskusje związane z kosztami sprowadzania i dystrybucji produktów azjatyckich traktujemy po akademicku. Sami realizujemy „pracę u podstaw”. Jesteśmy blisko klienta. Doradzamy, wspieramy, zwracamy uwagę na szczegóły. – komentują przedstawiciele firmy JBGPV

Firma JBGPV jest zdeterminowana, by uplasować się na pozycji polskiego producenta, który wykorzystuje w znaczącej skali surowce pochodzenia krajowego, względnie europejskiego.

Linia produkcyjna JBGPV, źródło: JBGPV

Dlaczego warto postawić na polskie produkty?

Zapytaliśmy również, dlaczego warto postawić na polskie produkty fotowoltaiczne.

Jakość, jakość i jeszcze raz jakość. Ponadto zapewniamy ciągłość dostaw. Stosujemy przyjazny klientowi proces reklamacyjny. Nasza Firma funkcjonuje od ponad trzydziestu lat – jak już wspomniano, jesteśmy blisko klienta – i będziemy tu przez kolejnych trzydzieści lat. – komentują przedstawiciele firmy JBGPV

Nie tylko fotowoltaika

Dostosowując ofertę do potrzeb rynku, firma JBGPV zapewnia swoim klientom nie tylko moduły, pakiety czy instalacje fotowoltaiczne, ale także otoczenie z szeroko pojmowanego obszaru odnawialnych źródeł energii. Są to między innymi pompy ciepła, stacje ładowania, carporty dostosowane do zmieniających się warunków klimatycznych czy magazyny energii. Wszystko to u jednego dostawcy.

O JBGPV

JBGPV to nowa marka wprowadzona na rynek przez firmę JBG-2, producenta urządzeń chłodniczych z ponad 30-letnim doświadczeniem, posiadającego swoich klientów na całym świecie. Marka JBGPV posiada 11 typów modułów fotowoltaicznych w technologii monokrystalicznej i polikrystalicznej, o różnych parametrach, które produkowane są na miejscu – w Żorach na Śląsku, w lokalnej fabryce producenta. Firma zainwestowała w nowoczesny park maszyn, w tym nową linię do zautomatyzowanej produkcji.

Producent wykorzystuje w swoich produktach materiały najlepszej jakości, pochodzące od sprawdzonych dostawców. Ponadto firma dysponuje nowoczesnymi metodami testowania modułów fotowoltaicznych.

Wszystkie wyprodukowane moduły przechodzą przez 6-stopniową kontrolę jakości. Jeden z testów to metoda elektroluminescencyjna, która pozwala wykryć śladowe uszkodzenie modułu stosując technikę podobną do wykonywania zdjęcia rentgenowskiego.

Taki test pokazuje obszary ogniw, w których znajdują się mikropęknięcia, niemożliwe do wykrycia gołym okiem.

Każdy moduł przechodzi kontrolę parametrów elektrycznych na tzw. sztucznym słońcu (Sun Simulator). Firma korzysta również z Hi POT Tester urządzenia wykonującego testy izolacji elektrycznej na panelu. Produkcja stosuje się do międzynarodowej normy IEC-61215 w zakresie projektowania i certyfikacji. Dla spełnienia tej normy wykonuje się testy:

  • Odporność dielektryczna
  • Testy ciągłości i wydajności
  • Rezystancja izolacji

Wybierając polskiego producenta wspierasz rozwój polskiej fotowoltaiki! Wiesz, że warto.

/Materiał powstał we współpracy z JBGPV/

JBGPV

Polski Producent Paneli Fotowoltaicznych I Rozwiązań PV Z Zakresu Odnawialnych Źródeł Energii