Obraz fotowoltaiki na świecie oczami Jinko Solar
Przewiduje się, że moc nowych systemów fotowoltaicznych zainstalowanych w 2018 r. nieznacznie przekroczy 100 GW na świecie. Około 35-40 GW mocy ma pochodzić z Chin. Oczekuje się również, że czternaście krajów przekroczy gigawatowy próg mocy w fotowoltaice w tym roku.
Globalnie, przetargi na projekty wykorzystujące energetykę słoneczną nadal się rozprzestrzeniają. Rynek globalny dywersyfikuje się, mimo że wciąż dominują duże kraje (takie jak USA, Indie, Chiny, Japonia). Fotowoltaika konkuruje z węglem i gazem (i pokonuje te technologie), sprawiając, że projekty LCOE lub niesubsydiowane stają się rzeczywistością.
Linia produkcyjna Jinko Solar – pakowanie i sortowanie. Źródło: Jinko Solar
Ceny PV wzrosną?
W maju 2018 r. pojawiły się nadwyżki zdolności produkcyjnej, ze względu na chińską politykę energetyczną.
Uważamy jednak, że rynek ustabilizował się, szczególnie z punktu widzenia stopnia wykorzystania, zagospodarowania produktów jak i z perspektywy cenowej. Przewidywania mówią, że popyt na fotowoltaikę w Chinach wznowi się w 2019 r, co w rzeczywistości doprowadzi do niedoboru produktów, wyzwań w kwestii zaopatrzenia, jak i wzrostu cen.
Z technicznego punktu widzenia zauważamy też zmianę w stosunku do rynku towarowego sprzed 3-4 lat. Wtedy to technologia modułów polikrystalicznych dominowała na rynku. Obecnie rynek staje się wyspecjalizowany i dojrzały. Świadczy o tym wyraźny nacisk na produkty o wysokiej wydajności – takie jak nasza seria Cheetah.
Cheetah to najlepiej działający, masowo produkowany moduł mono-facial, łączący różne technologie (PERC, half-cut, LRF, bifacial itp.), które zwiększają wydajność, moc wyjściową modułów i ostatecznie wydajność projektów słonecznych.
Fabryka modułów Jinko Solar. Źródło: Jinko Solar
Polski rynek fotowoltaiczny – wygra jakość?
Śledzimy polski rynek od 2012 roku. Mamy więc obraz kilku faz jego rozwoju. Teraz, w 2018 roku, w naszej ocenie rynek ten jest atrakcyjny dla inwestorów. Zdajemy sobie sprawę z dojrzałości polskich graczy rynkowych (inwestorów, EPC, deweloperów, dystrybutorów). Budowanie świadomości zajęło trochę czasu, ale widzimy wyraźnie, że obecnie rynek staje się coraz bardziej świadomy znaczenia jakości, a nie ceny.
Jesteśmy przekonani, że polski rynek jest już gotowy na wysokiej jakości i wysoce wydajne produkty, po konkurencyjnych cenach.
Mamy nadzieję, że energia słoneczna stanie się bardziej konkurencyjna, a ostatecznie przyczyni się do przejścia z energii z węgla i ropy na bardziej zrównoważony i czysty miks energetyczny.
Spotkajmy się w Krakowie!
Kongres Trendy Energetyczne to idealna okazja, by poznać wizję tego chińskiego producenta na dalszy rozwój fotowoltaiki. Wykorzystaj okazję i zapisz się na wydarzenie już dziś!
Zapraszamy na Kongres Trendy Energetyczne, który odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2018 w Auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Do udziału w Kongresie zapraszamy naukowców, praktyków, przedstawicieli instytucji rządowych i samorządów lokalnych, przedsiębiorców, inwestorów, firmy usługowe i konsultingowe, doktorantów i studentów, a także inne osoby zainteresowane energetyką. Bieżące informacje szczegółowe oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są stronie: www.globenergia.pl/trendyenergetyczne