W Świerklanach koło Rybnika pojawili się oszuści, którzy podszywają się pod pracowników urzędu gminy i oferują pomoc w uzyskaniu dofinansowania na odnawialne źródła energii. Gmina zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Na stronie internetowego serwisu gminy Świerklany, bardzo szybko pojawił się komunikat, że żadni przedstawiciele z urzędu nie zostali oddelegowani do rozmów z mieszkańcami na temat dofinansowań.

Świerklany to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie rybnickim. Podobnie jak większość tego regionu ma problem ze smogiem. W dobie informacji o zagrożeniach dla zdrowia spowodowanego złą jakością powietrza, mieszkańcy coraz bardziej interesują się inwestycjami w odnawialne źródła energii. Taki stan rzeczy został wykorzystany przez oszustów, którzy podszywają się pod urzędników i oferują pomoc w uzyskaniu dofinansowania na OZE.

Metoda na urzędnika

Kiedyś metoda na wnuczka, teraz na urzędnika! W Świerklanach koło Rybnika pojawili się oszuści, którzy podszywają się pod pracowników urzędu gminy. Oferują pomoc w uzyskaniu dofinansowania na odnawialne źródła energii.

Docierają do nas niepokojące informacje o tym, że osoby lub firmy podszywają się pod pracowników bądź współpracowników Urzędu Gminy Świerklany i informują mieszkańców o organizowaniu spotkań w sprawie możliwości dofinansowania do OZE i innych programów związanych z wymiana źródeł ciepła – informuje Urząd Gminy w Świerklanach.

Gmina podkreśla, że nie ma z tym nic wspólnego. Urzędnicy potwierdzają, że urząd nie nawiązywał współpracy z żadnymi osobami bądź firmami konsultingowymi oferującymi pomoc w kwestii OZE. Powoływanie się na współpracę z gminą jest całkowicie bezprawne.

Dotacje w gminie

Gmina bierze udział w programach oferujących dofinansowania dla mieszkańców
W ramach realizacja Programu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Świerklany, do końca lipca 2019r, gmina udzieliła łącznie 220 dotacji do instalacji urządzeń grzewczych w budynkach mieszkalnych lub mieszkalno – usługowych na terenie Gminy Świerklany. Część z nich stanowiły pompy ciepła.

Oprócz tego, 29 lipca 2019 roku Gmina ogłosiła, że planuje przystąpić do rządowego programu STOP SMOG, w ramach którego najmniej zamożni mieszkańcy będą mogli przeprowadzić modernizacje swoich domów.

źródło: nowiny.pl

 

Uwaga na oszustów

Odnawialne Źródła Energii stają się coraz bardziej popularne. Pojawiające się programy rządowe, alarmy smogowe czy informacje o zagrożeniu katastrofą klimatyczną sprawiają, że społeczeństwo staje się coraz bardziej zainteresowane inwestycjami w instalacje OZE.

Świerklany koło Rybnika są przykładem, że nawet Odnawialne Źródła Energii mogą być pretekstem do wyciągania pieniędzy od nieświadomych mieszkańców. Na szczęście gmina wykazała czujność i bardzo szybko opublikowała komunikat, że żadni przedstawiciele z urzędu nie zostali oddelegowani do rozmów z mieszkańcami na temat dofinansowań. Oby teraz oszuści nie przenieśli swojej działalności w inne miejsca. Jakby co, ostrzegamy.

źródło: rybnik.naszemiasto.pl

Redakcja GLOBEnergia