W lipcu ubiegłego roku firma Xiaomi złożyła w WIPO (World Intellectual Property Office) wniosek patentowy na smartfon z panelem fotowoltaicznym. Wniosek został zaakceptowany, a 2. sierpnia bieżącego roku wzór został zarejestrowany i udostępniony do wiadomości publicznej.

xiomi 2

źródło: nl.letsgodigital.org

Projekt smartfona

Siedem załączonych do wniosku szkiców pokazuje jak miałby wyglądać Smartfon. Najbardziej zauważalną częścią telefonu jest panel słoneczny, który obejmuje większość tylnej części obudowy. Zaskakujące jest to, że panel jest cieńszy niż moduł tylnej kamery. Co więcej, mimo wbudowanej tej dodatkowej części, telefon nie wydaje się być zauważalnie grubszy od standardowych modeli dostępnych obecnie na rynku. Na razie nie jest jasne gdzie będzie znajdowała się przednia kamera, bo na wyświetlaczu nie są widoczne żadne wycięcia.

xiomi 1

źródło: nl.letsgodigital.org

Poprzednie propozycje

Choć Xiaomi udało się uzyskać patent na taką konstrukcję telefonu, to w przeszłości pojawiały się propozycje integracji telefonu z panelem słonecznym. Podobny pomysł wykorzystywany był przez inne znane firmy.

źródło: amazon.in

W 2009 roku Samsung wypuścił model Guru E1107, również ze zintegrowanym panelem słonecznym.

W ubiegłym roku, rosyjski producent Caviar wypuścił na rynek model iPhone X Tesla wyposażony w baterię słoneczną. Telefon jest obecnie dostępny w cenie około 4 500 $.

caviar

źródło: caviar.global

Firma LG, w 2010 roku jako dodatek do LG Pop GD510 wydała obudowę z ogniwem fotowoltaicznym, która po 10 minutach trzymania na słońcu pozwalała na rozmowę telefoniczną przez dodatkowe 2 minuty.

Przedstawione propozycje miały raczej charakter marketingowy i w codziennym użytkowaniu stosowanie panela fotowoltaicznego do ładowania baterii telefonu mijało się z celem. Mimo to, Xiaomi podjął kolejną próbę integracji telefonu z panelem słonecznym. Firma uzyskała już patent i jest w trakcie wprowadzania unikatowych smartfonów o innowacyjnym designie.

Jeszcze nie wiadomo czy i kiedy smartfon będzie dostępny w sprzedaży. Nie wiadomo też, o jakich parametrach panele zostaną wykorzystane. Na razie to tylko patent konstrukcyjny. Niemniej jednak, takie wykorzystanie energii słonecznej byłoby wielkim wyczynem technologicznym. Na razie jednak lepiej podchodzić do tego niezwykle ciekawego rozwiązania z lekkim dystansem.

Żródła:  nl.letsgodigital.org, gizmochina.com, android.com.pl

Redakcja GLOBEnergia