Relacja z XIII Forum Pomp Ciepła

XIII Forum Pomp Ciepła rozpoczął ENERGETYCZNY TALK SHOW, który poprowadzili Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Jarosław Kotyza- Kierownik Laboratorium Edukacyjno- Badawczego w Miękini. Wstęp wprowadził uczestników Forum w rynek pomp ciepła w Polsce, odpowiadając na pytania o nowości w ofertach producentów pomp ciepła, czy też omawiając miejsce pomp ciepła w polskich domach.

Energetyczny Talk Show, Jarosław Kotyza (z lewej strony) oraz Grzegorz Burek

Następnie odbyła się rozmowa z Pawłem Lachmanem, Prezesem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła Port PC. Paweł Lachman podsumował rynek w 2019 roku, a także wpływ programu Czyste Powietrze na jego rozwój. Omówił również zmiany technologiczne w pompach ciepła, a co za tym idzie – ich ceny.

Paweł Lachman – prezes PORT PC

Technologia i rozwój rynku

Po wstępie przyszedł czas na dalsze podsumowanie rozwoju technologii i rynku pomp ciepła, tym razem przez producentów urządzeń grzewczych. W panelu I: Technologia i rozwój rynku, zostały omówione Warunki Techniczne 2021 w kontekście rynku pomp ciepła i wymagań w ofertach rynkowych. Następnie temat przeszedł do monoblokowych pomp ciepła typu powietrze/woda z czynnikiem ekologicznym R290 w modernizacji budynku jednorodzinnego. Zostały omówione zasady doboru pomp ciepła do budynków modernizowanych, współpraca pomp ciepła z grzejnikami oraz wskazane najnowsze możliwości zarządzania pracą pompy ciepła.

Jak wiadomo, pracę pompy ciepła można łączyć z wykorzystaniem fotowoltaiki. W drugiej części panelu zostały omówione korzyści zasilania pompy ciepła energią ze słońca oraz sposoby prawidłowego łączenia pracy urządzeń. Na koniec panelu został przedstawiony pokaz zwiększenia autokonsumpcji energii z fotowoltaiki na przykładzie pompy ciepła typu SPLIT.

W panelu wzięli udział Roman Cionćka z firmy Dimplex, Marcin Demczuk z firmy Vaillant, Adam Minikowski z firmy NIBE, Robert Kałużny z firmy Panasonic, Andrzej Oczoś z firmy Galmet, Maciej Piliński z firmy Fronius oraz Jakub Pawłowicz z firmy Viessmann.

Aplikacja pomp ciepła w Polsce – wyzwania i absurdy

W II panelu Forum, wzięli udział przedstawiciele firm wykonawczych z Wejherowa, Krakowa, Żywca oraz okolic Kalisza. Przedstawiciele omówili wyzwania i absurdy na polskim rynku pomp ciepła.

Panel firm wykonawczych

W panelu wzięli udział Artur Wiertel z firmy Waterm, Krzysztof Mrowiński z firmy Ekokomfort Mrowiński, Aleksander Juraszek z firmy Instalex oraz Paweł Paszkowski z firmy Kraktherm.

Wyzwania, nowości i oczekiwania 2020

Na polskim rynku pomp ciepła jest wciąż wiele wyzwań. Jednym z nich jest wykorzystanie czynników naturalnych w pompach ciepła. Podczas III panelu Forum został poruszony temat wykorzystania dwutlenku węgla w pompach ciepła do domów jednorodzinnych, schemat pracy oraz serwis.

Jako kolejne wyzwanie na rynku, zostały przedstawione mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej, które mogą stanowić wsparcie dla rozwoju technologii gruntowych pomp ciepła.

W panelu wzięli udział Richard Gundzik z firmy Flexit Polska oraz Grzegorz Ryżyński z PIG PIB.

Dobre Praktyki w Dobrych Rękach

Na zakończenie XIII Forum Pomp Ciepła, jako wisienka na torcie, zostały wręczone nagrody w konkursie Dobre Praktyki w Dobrych Rękach. Nagrody zostały przyznane za najciekawsze instalacje OZE wykonane w 2019 roku.

Laureaci Konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach

Ostatnim elementem Forum, była rozmowa z finalistami konkursu zorganizowanego przez PORT PC na najciekawsze referencje.

Zakończenie XIII Forum Pomp Ciepła

Choć XIII Forum Pomp Ciepła już się zakończyło, bramy MiastOZE jeszcze nie zostały zamknięte!  Zapraszamy na XIV Forum Pomp Ciepła zapraszamy już w przyszłym roku!

Redakcja GLOBEnergia