Do 13 maja trwał nabór zgłoszeń do próbnej aukcji cen energii. Wyniki aukcji zostały opublikowane 15 maja w formie webinarium. 

 
Jak podaje Rzeczpospolita, zgłoszono do próbnej aukcji około 140 projektów o łącznej mocy przekraczającej 3700 MW. Ceny, które zaoferowano podczas aukcji były dużo niższe, niż oczekiwano, przez co podejrzewa się, że skuteczność realizacji projektów będzie niska. 
 
Dodajmy, że dzisiaj w naszym kraju jest zainstalowanych 5839 MW mocy w OZE. Moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w Polsce to 3950 MW i właśnie dlatego w tym sektorze energetyki odbyła się największa rywalizacja. 
Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, PwC oraz kancelaria DZP, Ministerstwo Gospodarki w rozporządzeniu wolumenowym zakładało, że chętnych na realizację inwestycji w duże elektrownie wiatrowe będzie 6 razy mniej.  
 
Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PSEW  informuje, że wyniki symulacji dla dużych projektów w energetyce wiatrowej są niższe o ponad 100 zł/MWh niż wyniki faktycznych aukcji we Włoszech, Holandii, Wielkiej Brytanii. Wynika z tego, że tym sposobem zrealizowane mogą zostać tylko nieliczne projekty.
 
Arkadiusz Seciński twierdzi, że aby inwestycje cieszyły się dużym powodzeniem, racjonalne ceny energii powinny mieścić się powyżej 360 zł/MWh. Pojawił się również postulat, by zwalczyć ofertowanie poniżej realnej wartości i ustalić cenę referencyjną na poziomie minimalnie 400 złMWh.