Z węglowego potentata na supermocarstwo OZE? Ambitne plany Australii

Australia jest jednym z największych producentów węgla na świecie. W 2021 roku kraj ten wydobył ponad pół miliarda ton węgla. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), w 2020 Australia odpowiadała za przeszło 30 proc. światowego eksportu węgla, co plasuje ją na drugim miejscu wśród światowych eksporterów. W Australii węgiel jest także głównym nośnikiem energii wykorzystywanym do produkcji energii elektrycznej, w 2020 odpowiadał za 54 proc. krajowej generacji. Od ośmiu lat obserwujemy jednak spadek zużycia węgla w Australijskiej energetyce, który może przyspieszyć ze względu na oświadczenie nowego premiera. Anthony Albanese który zadeklarował daleko idącą transformację energetyczną. Czy węglowy gigant zmieni się w supermocarstwo w dziedzinie OZE?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Supermocarstwo w dziedzinie OZE

Anthony Albanese, reprezentant socjaldemokratycznej Australijskiej Partii Pracy (ALP), został zaprzysiężony jako 31. premier Australii. W swoich pierwszych zapewnieniach określił kierunek, w jakim krajowa energetyka będzie zmierzać w czasie jego kadencji. 

“Wspólnie możemy zakończyć wojny klimatyczne. Razem jesteśmy w stanie wykorzystać szansę na to, że Australia stanie się supermocarstwem energii odnawialnej.” - zadeklarował Albanese podczas w Sydney.

Zaniedbania poprzedniego rządu

W kwietniu tego roku zostało opublikowane badanie australijskiej Rady Czystej Energii, które wykazało, że energia odnawialna stanowi 32,5 proc. całkowitej generacji energii elektrycznej w Australii. Wynik ten mógł być lepszy, ale w latach 2020-2021 zaobserwowano spowolnienie w sektorze OZE. Poziom zobowiązań finansowych na nowe projekty spadł wtedy o ponad 17 proc., co Rada określiła jako duży spadek.

Ustępujący szef rządu, Scott Morrison, przedstawiciel Liberalnej Partii Australii (LPA) w czasie swojej kadencji był krytykowany za brak rozwiniętej strategii na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla. W czasie jego rządów Australia osiągnęła eksport węgla na poziomie około 11 TJ. W 2021 roku rząd Morrisona opublikował plan osiągnięcia zerowej emisji w roku 2050, niemniej jednak naukowcy z Climate Action Tracker stwierdzili, że założona strategia nie pozwoli zrealizować zamierzonego celu. 

Starania byłego rządu podsumowała dyrektorka generalna australijskiej Rady Klimatycznej, Amanda McKenzie.

“Przez prawie dziewięć lat urzędowania stanowisko rządu liberalno-narodowego na rzecz klimatu było niewystarczające lub nieistniejące. [...] Australijczycy jasno powiedzieli w wyborach, czego oczekują: zdecydowanych działań w zakresie ochrony klimatu w tej dekadzie.” - podsumowała Amanda McKenzie.

Dyrektorka generalna australijskiej Rady Klimatycznej dodała, że Australia jest jednym z najbardziej wietrznych i słonecznych krajów na świecie, a możliwości i korzyści, jakie może osiągnąć Australia są praktycznie nieograniczone”.

Pierwsze zapewnienia i co dalej?

Podczas kampanii wyborczej ALP zobowiązała się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 43 proc. w roku 2030, względem roku 2005. Partia konserwatywna proponowała alternatywną wersję tej strategii, która zakładała zredukowanie emisji o 26-28 proc. Plan Partii Pracy na obecne dziesięciolecie to osiągnięcie mocy zainstalowanej w OZE na poziomie 26 GW. Plan skupia się na energetyce wiatrowej i słonecznej. Transformację sieci energetycznej mają napędzać środki z Labour’s Powering Australia. Na modernizację przeznaczone ma zostać 20 miliardów dolarów australijskich, które sfinansuje przystosowanie systemu do obsługi znacznych mocy z elektrowni odnawialnych. 

Rada Klimatyczna działająca w Australii zaleca bardziej rozbudowane działania. Miałyby polegać na wytyczeniu drogi do ograniczenia emisji o 75 proc. do 2030 roku, aby w ciągu następnych pięciu lat osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną. Jeden z badaczy Rady, Wesley Morgan, potwierdził, że Australia ma bardzo realne perspektywy na zostanie gigantem w dziedzinie OZE. Dodał również, że teraz niezbędna jest realizacja planów przedstawianych w kampanii wyborczej, jak i ich systematyczne rozszerzanie. 

Źródło: pv-tech.org, iea.org, irena.org, energy.gov.au.

Zobacz również