Mowa o międzynarodowej firmie SunRoof. Producent m.in. dachów solarów i carportów fotowoltaicznych rozpoczął przyjmowanie płatności za produkty w kryptowalucie. Jest to pierwszy producent dachów solarnych, który zaproponował taką usługę.

Celem producenta jest przede wszystkim zdywersyfikowanie sposobów zapłaty w celu zwiększenia dostępności dachów solarnych i budowy wirtualnych elektrowni. Waluta cyfrowa pozwala podmiotom w sektorze energetyki rozliczać się z międzynarodowymi klientami.

Lech Kaniuk, współzałożyciel i CEO SunRoof wskazuje, że za produkty firmy będzie można zapłacić bitcoinami. Wcześniej Kaniuk wprowadził płatność bitcoinem za jedzenie w serwisie PizzaPortal.pl (obecnie Glovo). Była to pierwsza tego rodzaju platforma w Polsce, która akceptowała kryptowalutę jako formę rozliczenia.

Ostatnio padło wiele deklaracji odnośnie wprowadzenia usług płatności w kryptowalucie w obszarze energetyki. Popularna marka Tesla zadeklarowała, że zamierza akceptować płatności za samochody elektryczne w bitcoinie. Płatność kryptowalutami jest w dalszym ciągu niekonwencjonalną nowością, jednak wiele znanych spółek też ją akceptuje, m.in. Virgin Galactic czy Microsoft.

Na popularność bitcoina wpływa także pandemia

Coraz więcej podmiotów szuka możliwości rozliczania się z klientami w elektroniczny i bezpieczny sposób. Płatności cyfrowe napędzane są m.in. pandemią COVID-19. Dosyć często kryptowaluty są wykorzystywane już jako klasyczny środek płatności, za pomocą którego można opłacić np. zakupy przez internet. Korzystanie z walut cyfrowych, choć dopiero zyskuje na popularności, to zaczyna wykraczać poza początkowych entuzjastów.

Po technologię blockchain sięgają już giganci na rynku surowcowym np. Exxon Mobil. Ich celem jest stworzenie bezpośredniego połączenia między dostawcami i konsumentami energii.

Prace nad projektami wdrażającymi blockchain dofinansowują także poszczególne kraje. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Energii obecnie finansuje trzyletni projekt mający na celu zbadanie wykorzystania blockchain w handlu energią elektryczną. Formalnie projekt BEST rozpoczęto w styczniu 2021 r. Ma na celu zbadanie, w jaki sposób technologia blockchain może być wykorzystana do handlu w zdecentralizowanym systemie energetycznym.

– Cały system energetyczny czerpie korzyści z handlu typu peer-to-peer, ponieważ może reagować na wahania w znacznie bardziej elastyczny sposób. W ten sposób blockchain wspiera zdecentralizowane podejście do transformacji energetycznej i może pomóc zmniejszyć potrzebę środków kompensujących energię, takich jak magazynowanie lub rozbudowa sieci  – wyjaśnia Norman Pieniak, kierownik projektu BEST w Instytucie Reiner Lemoine.

Naukowcy pracują nad system prototypowym, który będzie przetestowany w ramach  lokalnej sprzedaży energii w pobliżu Bonn.

Źródło: Sunroof/Smart-Energy.com

Redakcja GLOBEnergia