Za miesiąc lista ZUM będzie dłuższa. Warto poczekać na większy wybór

Część urządzeń grzewczych, które na początku czerwca figurowały jeszcze na liście ZUM, została obecnie zawieszona. Dlaczego tak się stało i kiedy znowu pojawia się na liście? Tłumaczymy!

Podziel się
- Od 14 czerwca dofinansowanie z programu Czyste Powietrze obejmuje tylko urządzenia grzewcze z listy ZUM.
- Urządzenia, które posiadają europejskie znaki jakości, zaczną pojawiać się na liście ZUM po rozpatrzeniu wniosków przez NFOŚiGW
- Od 1 stycznia 2025 roku na liście ZUM pozostaną tylko urządzenia o parametrach potwierdzonych przez akredytowane laboratoria znajdujące się na tereni UE lub EFTA.
14 czerwca weszły w życie nowe zapisy regulaminu Czystego Powietrza, czyli programu dofinansowań do termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Jeśli chcemy uzyskać fundusze na wymianę źródła ciepła w swoim domu, urządzenie grzewcze musimy wybrać z listy ZUM. Czemu lista jest krótsza niż jeszcze miesiąc temu? Czy i kiedy się to zmieni?
Europejskie znaki jakości
14 czerwca wszystkie urządzenia, które nie mają przeprowadzonych badań wykonanych w akredytowanym laboratorium zlokalizowanych na terenie krajów UE lub EFTA, zostały zawieszone na liście ZUM i nie są dostępne dla osób, które planują złożyć wniosek o dofinansowanie w Czystym Powietrzu. Obecnie trwa okres przejściowy, którym producenci mogą ubiegać się na czasowy wpis swoich urządzeń na listę ZUM na podstawie znaków jakości HP Keymark, EHPA Q i Eurovent.
– W przypadku niedostarczenia kompletu wymaganych wyników badań, wykonanych w akredytowanym laboratorium zlokalizowanych na terenie krajów UE lub EFTA, urządzenia te zostaną usunięte z listy od 1 stycznia 2025 r. – jest to termin ostateczny i nieprzekraczalny, dlatego zachęcamy wszystkich z branży do możliwie najszybszego uzupełniania wymaganych badań dla ich pomp ciepła w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym w kraju UE lub EFTA – odpowiedział nam NFOŚiGW.
Brak ciągłości
W związku z wprowadzeniem nowych zasad niektóre urządzenia, które były na liście ZUM jeszcze na początku czerwca i prawdopodobnie znajdą się na niej znów już niedługo, ponieważ posiadają odpowiednie znaki jakości, obecnie są zawieszone i chwilowo nie można uzyskać na nie dofinansowania. Możliwość czasowego wpisu na listę ZUM na podstawie znaków jakości została otwarta dopiero 14 czerwca, nie było możliwości, żeby urządzenia, które nie zdążyły przejść badań w akredytowanym laboratorium, ale posiadają znaki jakości, pozostały na liście.
– Możliwość zgłaszania do czasowego (nie dłużej niż do 31 grudnia 2024 r.) wpisu pomp ciepła na listę ZUM – na podstawie znaków jakości HP Keymark, EHPA Q i Eurovent – wprowadziliśmy zmianą programu „Czyste Powietrze”, która weszła w życie w dniu 14 czerwca 2024 r. W związku z powyższym i zgodnie z zapowiedziami – dopiero od 14 czerwca br. przyjmowane są takie zgłoszenia na listę ZUM. Od tego dnia nie były zgłaszane do NFOŚiGW czy do prowadzącego listę ZUM IOŚ-PIB żadne problemy techniczne uniemożliwiające wgranie/uzupełnienie informacji o certyfikatach przez zainteresowanych producentów – napisał nam NFOŚiGW.
Ile trzeba czekać?
Spytaliśmy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o to, jak długo producenci uzupełniający dane o certyfikatach dla usuniętych urządzeń będą oczekiwać na przywrócenie swoich urządzeń na listę ZUM.
– Zgodnie z zapisami regulaminu listy zielonych urządzeń i materiałów (§ 4 ust. 7): rozpatrzenie wniosku o umieszczenie urządzenia/materiału na liście ZUM przez prowadzącego listę ZUM (czyli IOŚ-PIB), odbędzie się w terminie nie dłuższym niż 30 dni roboczych od momentu przekazania kompletnego formularza on-line. Oczywiście zespół ekspertów IOŚ-PIB dokłada wszelkich starań, aby rzeczywisty czas weryfikacji w miarę możliwości był jak najkrótszy – odpowiedział nam NFOŚiGW.
Można więc przypuszczać, że już w połowie lipca, a może nawet wcześniej lista ZUM powinna wydłużyć się o część tych urządzeń, które posiadają wymagany znak jakości i zawnioskowały o wpis już w dniu 14 czerwca.
Dwie ścieżki wpisywania na listę ZUM
Oczywiście równolegle do ścieżki pozwalającej na czasowy wpis na podstawie znaku HP Keymark, EHPA Q lub Eurovent, można również wnioskować o trwały wpis na podstawie badań w akredytowanym laboratorium. Do 31 grudnia producenci mają czas, żeby przeprowadzić te badania, jeśli chcą, żeby ich urządzenia mogły być objęte programem Czyste Powietrze już od początku 2025 roku.
Polecane
Kto naprawdę otrzyma pełne 100% dofinansowania w programie Czyste Powietrze? Dochód to nie wszystko

Czyste Powietrze z nowymi zasadami – znamy limity dotacji
