Aktualności Aktualności

Za nami pierwszy dzień 24. Szczytu Klimatycznego w Katowicach!

Zdjęcie autora: Monika Ciosek

Monika Ciosek

Redaktor GLOBEnergia

Wybór Polski na organizatora COP24 to niewątpliwie duże wyróżnienie. Budzi jednak sporo kontrowersji wśród zaproszonych gości - nawet przed rozpoczęciem! Krytyka pojawiła się już po wyborze miasta, w którym odbyć ma się wydarzenie. Katowice to przecież jedno z miejsc ściśle związanych z węglem. A to przecież o zrezygnowaniu z tego surowca mówić się będzie podczas Szczytu!

Dostało się również za wybór sponsorów. Wśród nich znalazły się największe polskie spółki związane z węglem.

Wisienką na torcie była witająca gości pierwszego dnia orkiestra górnicza…

3. grudnia - przeżyjmy to jeszcze raz

Od rana Prezydent Andrzej Duda wraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem witali zbierających się w Katowicach Gości. Na początku wydarzenia Michał Kurtyka oficjalnie przejął przewodnictwo nad Szczytem. Szefem COP23 był premier Fidżi - Frank Bainimarama.

Andrzej Duda podczas oficjalnej gali (© cop24.gov.pl)

Jedno z pierwszych przemówień należało do Andrzeja Dudy. Prezydent przedstawił postępy, jakie zrobiliśmy w zakresie zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Podkreślił również wagę Porozumienia Paryskiego. Jednak w drugim tego dnia przemówieniu wprost zaznaczył, że Polska nie ma zamiaru zrezygnować z wykorzystywania “czarnego złota”.

Mamy węgla na 200 lat i trudno, żebyśmy z tego naszego surowca, który daje nam suwerenność energetyczną, zrezygnowali - powiedział Duda.

To właśnie po tych zdaniach zawrzało najbardziej. Zwłaszcza po “zderzeniu” z kolejnym mówcą - sekretarzem generalnym ONZ. Słowa Antonio Guterresa brzmią zupełnie przeciwstawnie do założeń prezydenta Polski, podkreślając jak ważnym jest rezygnacja z węgla do 2050 roku.

Polski Pawilon - miejsce na merytoryczne dyskusje

W Polskim Pawilonie prowadzone były konferencje o tematyce . Głos zabrali profesorowie, naukowcy i przywódcy państw i regionów. Ich słowa cytowane były w telewizjach, portalach i mediach społecznościowych na całym świecie.

W czasie bloku analitycznego dotyczącego Solidarnej i sprawiedliwej transformacji przedstawiono raport o ryzykach związanych z różnymi ścieżkami transformacji energetycznej w Polsce. Według raportu dekarbonizacja w Polsce byłaby niewiele droższa niż pozostanie przy węglu. Skutkiem tego procesu byłoby dwukrotne zmniejszenie emisji CO2!

Ceremonia otwarcia (© cop24.gov.pl)

Lista gości

W wydarzeniu miało wziąć udział ponad 30 tysięcy osób. Ze względów bezpieczeństwa lista osób mających pojawić się na COP24 była tajna.

Wiadomo jednak, że wśród nieobecnych znajdą się czołowi przywódcy, np. prezydent USA Donald Trump, prezydent Rosji - Władimir Putin oraz Francji - Emmanuel Macron. Nie będzie również kanclerz Niemiec Angeli Merkel ani prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko.

Wśród VIPów, którzy przyjechali do Polski znalazły się takie nazwiska jak: sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, prezydent Bułgarii Rumen Radew, premier Holandii Mark Rutte, prezydent Szwajcarii Alain Berset, premier Fidżi Frank Bainimarama, prezydent Słowenii Borut Pahor, Przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego ONZ Maria Fernanda Espinosa, prezydent Czarnogóry Milo Dukanovic, wielki książę Luksemburga Henryk, były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger, prezydent Nigerii Muhammadu Buhari, prezydent Macedonii Gjorge Ivanov, premier Estonii Juri Ratas, minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Niemiec Gerd Muller, wiceprezes Banku Światowego Kristalina Georgiewa, premier Namibii Saara Kuugongelwa-Amadhil.

Zdjęcie główne: © cop24.gov.pl