Za nami kolejna edycja Forum Pomp Ciepła podczas Forum Technologicznego Redakcji GLOBEnergia.

To już 8 raz, kiedy spotykamy się w inwestorami, instalatorami i specjalistami z branży pomp ciepła. O zainteresowaniu pompami ciepła w branży grzewczej świadczy wysoka frekwencja – na Forum Pomp Ciepła zarejestrowało się ponad 120 osób, w tym firmy wykonawcze, projektanci oraz inwestorzy i przedstawiciele jednostek samorządowych.
Tegoroczne Forum Pomp Ciepła cieszyło się wyjątkową popularnością. Zapewne ze względu na poruszane tematy: nowości rynkowe, opłacalność inwestycji i źródła ich finansowania. Nie zabrakło również porad dotyczących wykonania prawidłowo działającej instalacji.
Forum rozpoczęło się podsumowaniem rynku pomp ciepła w Polsce w roku 2014, które zostało przedstawione przez Pawła Lachmana, prezesa PORT PC. Następne, z analizą techniczno-ekonomiczną inwestycji w pompę ciepła zapoznawał zainteresowanych Adam Koniszewski (Glen Dimplex).
Dwa źródła wytwarzania energii zapewniają wysokie bezpieczeństwo pracy. Wysoka efektywność pracy pompy ciepła przy niepełnym obciążeniu jest możliwa dzięki systemowi regulacji i zastosowaniu dodatkowego źródła ciepła. O hybrydowych pompach ciepła opowiadał Dawid Pantera (Viessmann Polska).  Aby odpowiednio wykorzystać energię wytwarzaną przez pompy ciepła, konieczne jest prawidłowo dobrane górne źródło. O zaletach mat kapilarnych i o efektywności ich pracy mówił Grzegorz Żbik (Hennlich). Jakub Koczorowski (Rehau) prezentował wytyczne prawidłowego wykonania dolnego źródła dla pomp ciepła.
W jakim kierunku podąża technologia pomp ciepła? O innowacjach w pompach ciepła opowiadała dr inż. Małgorzata Smuczyńska (NIBE). Nie mogło zabraknąć również wiedzy na temat pozyskiwania informacji geologicznej. O otworowych wymiennikach ciepła oraz termopalach dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Państwowego Instytutu Geologicznego. To, co interesuje każdego przyszłego inwestora to oczywiście możliwość pozyskania wsparcia finansowego, czy to ze środków krajowych czy to z unii europejskiej. O dofinansowaniach do budynków energooszczędnych, w standardzie budynków NF 15 i NF 40 mówił audytor, Dariusz Curyło (Egoterm), a o praktycznych aspektach dofinansowania do inwestycji OZE – Krzysztof Brzozowski (Centrum Technologii Energetycznych Świdnica).
Punktem kulminacyjnym VIII Forum Pomp Ciepła było ogłoszenie wyników konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach. Wyróżnionych zostało 6 firm instalacyjnych:
  • LEVADA Sp. z o.o.
  • Kraktherm Sp. z o.o.
  • ECOKONTROL
  • Pompy Ciepła Podhale sp. z o.o.
  • Argus Sp. z o.o
  • DERKON SYSTEMY INSTALACYJNE
Specjalnym wyróżnieniem został nagrodzony Pan Krzysztof Jachym, zastępca dyrektora 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego SP ZOZ w Busku-Zdroju.
Wszystkim uczestnikom, prelegentom i partnerom, serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w VIII Forum POMP CIEPŁA, a nagrodzonym firmom gratulujemy i życzymy kolejnych, godnych uwagi inwestycji.
GALERIA ZDJĘĆ
Zapraszamy na kolejne edycje!