Krymskie elektrownie fotowoltaiczne zostały wystawione na sprzedaż, na rozkaz rządu. 

 
Rosyjski rząd opracował plan ratowania krymskich elektrowni słonecznych przed bankructwem. Według przedstawiciela rosyjskiego Ministerstwa Energetyki, sprzedaż elektrowni umożliwi im wznowienie działalności. Jak podają zachodnie media, obecna suma długów elektrowni słonecznych w tym regionie opiewa na sumę 820 mln euro. 
 
Instalacje znalazły się w tak trudnej sytuacji podczas ukraińskich przesiedleń i kontroli rosyjskich władz. Według rosyjskiego rządu jedynym wyjściem jest sprzedaż zadłużonych instalacji prywatnym inwestorom. Wśród potencjalnych oferentów znalazły się firmy zagraniczne: EREDA SPAN i włoski Enel Green Power.
Istnieje obecnie duża szansa, że instalacje fotowoltaiczne będą mogły wkrótce wznowić działalności. Ma to szansę powodzenia jeżeli energia będzie mogła być sprzedawana rosyjskim gigantom energetyczny. 
 
Według rzecznika rosyjskiego Ministerstwa Energetyki, wznowienie działalności krymskich elektrowni słonecznych jest kwestią polityczną, więc rząd nie pozwoli im ogłosić  bankructwa. Rząd będzie chciał uczestniczyć w rozmowach między bankami i potencjalnymi inwestorami. Po przejęciu elektrowni słonecznych przez nowych właścicieli będzie podtrzymywał wysokość taryf, która jest ustalona na 3,47 rubli / kWh (US 0,069 dolarów / kWh). Jak podają media na dzień dzisiejszy nie ma planów na to, aby  wysokość tej taryfy zwiększyć. 
 
Opracowanie: GLOBEnergia 
Źródło: PV-magazine