Targi INSTALACJE oraz TCS 2014 za nami!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

mistrzowstwa

Zakończyło się największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie branży instalacyjnej, ciepła systemowego, zabezpieczeń, ochrony pracy, pożarnictwa i ratownictwa oraz sektora mediów elektronicznych.

Według zebranych tuż po zakończeniu targów danych, tegoroczną ekspozycję odwiedziło 24 200 zwiedzających. Swoją ofertę podczas targów prezentowało blisko 800 wystawców, wśród których, obok wiodących polskich przedsiębiorstw znaleźli się wystawcy z wielu krajów świata. Znani producenci i dystrybutorzy polskich oraz europejskich marek na targach zaprezentowali 500 nowości produktowych, w 11 pawilonach wystawienniczych.
Przez cztery dni teren Międzynarodowych Targów Poznańskich wypełniony były fachowcami z poszczególnych branż, a patronat nad wydarzeniem objął Janusz Piechociński, Minister Gospodarki.
Na tegoroczną ekspozycję, złożyły się:
• Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE;
• Targi Ciepła Systemowego TCS;
• Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń SECUREX;
• Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO;
• Forum Technologii Cyfrowych POZNAŃ MEDIA EXPO.

Instalacje bogate w wydarzenia
Targi to nie tylko miejsce ekspozycji nowości rynkowych i nawiązywania efektywnych kontaktów biznesowych, ale także arena wymiany myśli i doświadczeń, dyskusji na najbardziej aktualne tematy oraz konkursowych zmagań profesjonalistów.

IV Mistrzostwa Polski Instalatorów
Po raz kolejny targom towarzyszył Finał Mistrzostw Polski Instalatorów, który wzbudził ogromne emocje. Przez pierwsze dwa dni trwały eliminacje, podczas których odnotowano ponad 300 startów, a więc o 1/3 więcej niż podczas ubiegłych mistrzostw. Najlepsza 16-tka instalatorów z każdego dnia eliminacji oraz kandydaci wyłonieni podczas RoadShow zmierzyli się w Wielkim Finale. O tytuł mistrza walczyło około 100 montażystów, którzy pod presją czasu zmagali się z precyzyjnymi wyzwaniami. Zadanie podzielone było na 16 etapów i zaczynało się od przymocowania głowicy termostatycznej do zaworu termostatycznego grzejnika, następnie trzeba było poradzić sobie z zaworami, pompą, przewodem zasilania, uzupełnić ciśnienie w instalacji, by wreszcie triumfalnie wcisnąć przycisk zatrzymujący zegar mierzący czas wykonania czynności. Najlepszy okazał się Dariusz Piotrowski, który wykręcił czas 1 minuty i 47 sekund. Zwycięzca wyjechał z targów nowym Mercedesem Citan!

Mistrzostwa Polski Instalatorów dla Szkół
Ostatniego dnia odbyły się Mistrzostwa Polski Instalatorów dla Szkół, w których uczniowie kształcący się na kierunkach związanych z tematyką instalacyjną, mogli spróbować swoich sił. Rozgrywkom finałowym towarzyszyły duże emocje, a doping kolegów ze szkoły dodatkowo mobilizował zawodników. Młodym Mistrzem Montażu został Kamil Maleszka z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, który wykonał zadanie w czasie 2 minut i 58 sekund.
instalacja targi

Klub Instalatora
Wspólne przedsięwzięcie Grupy SBS i Międzynarodowych Targów Poznańskich okazało się sukcesem również i w tym roku! Specjalnie zaaranżowany pawilon 4 był przestrzenią integracji środowiska i rozrywki. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji, m.in. pokaz mody roboczej, strojów wieczorowych i plażowych, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Dla pragnących adrenaliny przygotowano występ Team Koxx, braci Piotra i Pawła Reczków – mistrzów Polski w trialu rowerowym i wicemistrzów świata. Widzowie tego wydarzenia podziwiali akrobacje na rowerach, które nie zawsze były zgodne z prawami fizyki. Aprobatą instalatorów cieszyła się także Gra Targowa - krzyżówka, której kolejne hasła drużyny 5-osobowe zdobywały odwiedzając stoiska wybranych wystawców i rozwiązując specjalnie przygotowane zagadki.
Tradycyjnie, już zorganizowano „Akcję autokarową”, w ramach której, hurtownie Grupy SBS przywiozły do Poznania ponad 3000 instalatorów z całej Polski.

II Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych
Konferencja, której tematyka obejmowała taką problematykę jak m.in. szeroko pojęte innowacje w technice grzewczej, regulacje prawne i najnowsze informacje dotyczące energetyki prosumenckiej, zorganizowana została już po raz drugi przez Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Izbę Gospodarczą Gazownictwa oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Bogata w merytoryczną wiedzę popartą wystąpieniami autorytetów z branży, konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem publiki.

Konferencja Port PC
„Wiedza daje przewagę. Rewolucja w technice grzewczej w 2015 roku. Czy jesteś na nią przygotowany?” – pod tym hasłem drugiego dnia targów odbyła się konferencja, która była kolejnym spotkanie organizowane przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) mające na celu wypracowanie wspólnej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń dla producentów, instalatorów, przedstawicieli handlowych oraz projektantów instalacji z pompami ciepła. W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób.
gpe

Glob Pełen Energii
Trzy dni niekonwencjonalnych spotkań z odnawialnymi źródłami energii przygotowane przez redakcję GLOBEnergia we współpracy z targami INSTALACJE cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem.
W specjalnie wybudowanej czaszy w pawilonie 5A eksperci przybliżali zagadnienia związane z nowoczesną techniką grzewczą, fotowoltaiką, wentylacją oraz skojarzoną produkcją energii. Podczas spotkań nie brakowało odniesień do aspektów praktycznych, omówienia typowych błędów instalacyjnych oraz omówienia technologii na konkretnych przykładach instalacyjnych.

Targi Ciepła Systemowego
Po udanym debiucie w 2012 roku Targi Ciepła Systemowego TCS na stałe związały się
z INSTALACJAMI. Organizowane wspólnie z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie wydarzenie dedykowane było branży ciepłowniczej. Targom towarzyszyła dwudniowa konferencja techniczna, która dotyczyła nowoczesnych, efektywnych i ekologicznych technologii w ciepłownictwie systemowym.

Złoto dla najlepszych
Spośród wielu nadesłanych zgłoszeń, Sąd Konkursowy uhonorował 16 produktów zgłoszonych do konkursu o Złoty Medal na targach INSTALACJE oraz TCS. Nagrodzono najbardziej innowacyjne i wykonane według najnowszych technologii produkty:
1. Dwugazowy detektor typ GD - 8
ALTER S.A., Tarnowo Podgórne
2. Zawór Energy Valve™
BELIMO Automation AG, Szwajcaria
Zgłaszający: BELIMO Siłowniki S.A., Warszawa
3. DAIKIN URURU SARARA
DAIKIN INDUSTRIES Ltd., Fabryka Japonia
Zgłaszający: DAIKIN AIRCONDITIONING sp. z o.o., Warszawa
4. Hybrydowa pompa ciepła DAIKIN ALTHERMA
DAIKIN INDUSTRIES Ltd., Fabryka Daikin Europe (DENV), Belgia
Zgłaszający: DAIKIN AIRCONDITIONING sp. z o.o., Warszawa
5. ALEC – niskoenergetyczny system grzewczy firmy ATAG
ATAG Vervarming Nederland B.V., Holandia
Zgłaszający: EKO-TECH-INWEST, Unisław
6. Gazowe kotły kondensacyjne ATAG XL70, XL105, XL140
ATAG Vervarming Nederland B.V., Holandia
Zgłaszający: EKO-TECH-INWEST, Unisław
7. Kolektor hybrydowy E-PVT2,0
Energetyka Solarna Ensol sp. z o.o., Racibórz
8. Hydronickpack 4.0
Fluid Desk sp. z o.o., Szczecin
9. Wysokotemperaturowa pompa ciepła solanka/woda Dimplex SIH 90TU [90kW]
Glen Dimplex Deutschland GmbH, Niemcy
Zgłaszający: Glen Dimplex Polska sp. z o.o., Poznań
10. Typoszereg pomp TPE z silnikami SaVer Motors
GRUNDFOS A/S, Dania
Zgłaszający: GRUNDFOS Pompy sp. z o.o., Baranowo k/Poznania
11. System SIGMA – LI - Premium
P.P.U.H. „SIGMA-LI” sp.j. Wiejacha, Goleszów
12. Palnik Pellas X Revo
Pellas X sp. z o.o., Piła
13. Modułowe grzejniki kanałowe REGULUS – system FRACTAL CANAL
Reguluj SYSTEM Wójcik sp.j., Bielsko-Biała
14. WC KERAMAG 4U – miska ustępowa lejowa, wisząca typu Rimfree
KERAMAG, Niemcy
Zgłaszający: Sanitec Koło sp. z o.o., Koło
15. Pompa ciepła EcoHeatPro
Tweetop sp. z o.o., Szczecin
16. Kompensator mieszkowy do rur preizolowanych
Zakład Elementów Sprężystych i Lotniczych sp. z o.o., Warszawa
Miesiąc od zakończenia targów można wziąć udział w konkursie Złoty Medal – Wybór Konsumentów i głosować na najlepszy z nagrodzonych Złotym Medalem produktów.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.zlotymedal.mtp.pl
Podczas targów wystawcy realizują strategię prezentacji produktów i komunikacji ze zwiedzającymi. W tym roku statuetką Acanthus Aureus nagrodzono 13 firm:
1. PellasX Sp. z o.o. Sp. K.
Pawilon 5, stoisko 38
2. McAlpine Polska Krysiak Sp. J.
Pawilon 5, stoisko 59
3. Leszczyńska Fabryka
Pawilon 5, stoisko 113
4. Capricorn S.A.
Pawilon 5, stoisko 118
5. FLOWAIR GŁOGOWSKI I BRZEZIŃSKI SP.J.
Pawilon 5, stoisko 148
6. KERMI Sp. z o.o.
Pawilon 5, stoisko 176
7. Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.
Pawilon 5A, stoisko 28
8. Venture Industries Sp. z o.o.
Pawilon 5A, stoisko 29
9. UNIWERSAL Sp. z o.o.
Pawilon 5A, stoisko 36
10. TWEETOP Sp. z o.o.
Pawilon 5, stoisko 150
11. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
Pawilon 5, stoisko 207
12. DABROWENT Wentylacja Klimatyzacja
Pawilon 5A, stoisko 1
13. Itron Polska sp. z o.o.
Pawilon 5, stoisko 11
Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Instalacyjnych INSTALACJE – wiosną 2016 r.
Serdecznie zapraszamy!

Źródło: MTP Sp. z o.o.