Od głosu wstrzymali się radni Prawa i Sprawiedliwości, a za przyjęciem głosowali radni Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nikt nie był przeciw.

Jak powiedział Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego uchwała będzie obowiązywała od 1 września 2019 roku. Od tego roku nie będzie można stosować do ogrzewania zarówno węgla kamiennego jak i drewna.
„Wiemy, że taki zakaz nie może być przyjęty z dnia na dzień. Konieczny jest okres przejściowy, horyzont czasowy. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z wymiany starych i nieefektywnych pieców węglowych  i zamienić go na ogrzewanie ekologiczne. (…) najubożsi będą mogli skorzystać również z systemu osłonowego, który pokrywa różnice w kosztach ogrzewania między ogrzewaniem węglowym a nowym ogrzewaniem, jeżeli taka różnica występuje.” – dla Gazety Krakowskiej komentuje Andrzej Guła.
Zakaz obejmuje piece i na paliwa stałe i kominki – dalej będą mogły działać pizzerie używające pieców opalanych drewnem. Podczas obrad na sali zebrali się przedstawicieli organizacji, którzy walczą o czyste powietrze dla Krakowa z transparentami” CHCEMY ODDYCHAĆ”.

Pojawili się również przeciwnicy wprowadzenia zakazu np. przedstawicielka inicjatywy „Krakowski Alarm Stop Zakazowi”, której celem jest obrona praw tych najuboższych przedstawicieli krakowskiego społeczeństwa.

Nie ma wątpliwości, że decyzja sejmiku to przełomowy krok dla Krakowa. Jest następstwem podpisania przez Prezydenta Andrzeja Duda ustawy antysmogowej, która umożliwia sejmikom podejmowanie takich decyzji.

Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia

Źródło: Gazeta Krakowska

Niska emisja to temat, o którym Redakcja GLOBEnergia regularnie informuje. Zachęcamy do pobrania aplikacji GLOBEnergia PLUS – aby przeczytać tematyczne artykuły m.in związane z niską emisją.

Dostępnych jest już 12 wydań miesięcznika z 2015 r.

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj serię artykułów o niskiej emisji!

AppStore
  GooglePlay