Zakład karny – odnawialny!

Kto powiedział, że zakład karny nie może być wzorem do naśladowania? Może, chociażby ze względu na podejście do energii. Zakład karny w Oleśnicy montuje już instalację fotowoltaiczną zbudowaną z 38 paneli fotowoltaicznych. W następnej kolejności zainstalowana zostanie pompa ciepła. Zajmie ona miejsce po dwóch kotłach gazowych o łącznej mocy 400 kW. Wartość inwestycji to około 130 tysięcy złotych. W połowie dofinansowania udzielił WFOŚiGW we Wrocławiu.

Hotel – piękny z zewnątrz i od wewnątrz!

Hotel Gryf w szczecinie będzie przeżywał drugą młodość! Oprócz odnowienia elewacji i zdobień, kompletnie przebudowane wnętrza, a w nich 60 apartamentów będzie ogrzewanych pompą ciepła. Systemy solarne i pompy ciepła będą wspierać instalacje elektryczne i ogrzewania.

Magazyn żywności – będzie energooszczędny!

Jeden z budynków Caritas Diecezji Radomskiej, w którym mieści się dom chleba i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oraz ośrodek wsparcia, jest remontowany. Nowym źródłem ogrzewania będzie pompa ciepła.

Policja – też potrzebuje ciepła!

Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach też postawiła na efektywne, ekologiczne i wygodne źródło – tym razem do ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła do c.w.u. zastąpi elektryczne podgrzewacze przepływowe, które zamontowane są pod umywalkami i bojlery w łazienkach.

Dlaczego właśnie pompy ciepła?

Dzisiaj, świadomi klienci decydując się na zakup pompy ciepła biorą pod uwagę własny komfort i bezpieczeństwo. Aby osiągnąć swoje założenia wybierają urządzenia, które dbają o środowisko nie zatruwając go i nie generując uciążliwego hałasu – opowiada Paweł Rostkowski, kierownik sprzedaży marki alpha innotec dodając, że jeśli uwzględni się dodatkowo ponad 20-letnią trwałość tych urządzeń, to otrzymujemy produkt, który nie ma sobie równych.

Aby instalacja działała sprawnie, a technologia wzbudzała zaufanie społeczne firmy oferują szereg usług serwisowych i pozaserwisowych. Zapytaliśmy Łukasza Sajewicza, dyrektora ds. klientów strategicznych Viessmann o tajemnicę sukcesu w branży pomp ciepła.
Wydaje mi się, że serwis, obsługa posprzedażowa, system stałego monitoringu przez aplikacje internetowe i mobilne prowadzony przez serwis konsumencki – odpowiedział Łukasz Sajewicz podsumowując, że najważniejszy jest w dzisiejszych czasach stały nadzór instalacji.

Należy pamiętać, że wśród pomp ciepła wyróżniamy te do grzania i przygotowywania cwu. Pompy ciepła mogą też chłodzić pomieszczenia latem. Są też urządzenia dedykowane tylko do przygotowywania ciepłej wody użytkowej – na takie stawia chociażby oleśnicka policja. Warto mieć świadomość, że rynek pomp ciepła do c.w.u. jest już dość dojrzały, a lata świetności ma już za sobą.

Adam Koniszewski, Key Account Manager Dimplex podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat tych właśnie produktów.

–  Obserwując rynek pomp ciepła dochodzę do wniosku, że pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej stają się typowym produktem. Dzisiaj już nikt nie bada rynku sprzedaży zbiorników do ciepłej wody użytkowej, bo to już jest typowy produkt. – spekuluje Adam Koniszewski zauważając, że dzisiaj rynek pomp ciepła do c.w.u. rośnie siłą rozpędu, ale tempo wzrostu nie jest już tak spektakularne jak kilka lat temu.

Przedstawione powyżej przykłady inwestycji pochodzą z kilku ostatnich tygodni. A czy Wy znacie inne, ciekawe i równie inspirujące przykłady obiektów w których pracują pompy ciepła?

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia