Perowskity postrzegane są przez branżę i ekspertów jako przyszłość sektora energetyki słonecznej, ale także budownictwa. Moduły perowskitowe będzie można zamontować praktycznie na każdej powierzchni. Jedną z nich mogą być rolety albo żaluzje, które także będą mogły produkować energię elektryczną. Firma Olgi Malinkiewicz poinformowała o zbliżającym się uruchomieniu pierwszej pilotażowej instalacji automatycznych żaluzji z modułami perowskitowymi. Żaluzje zostały zamówione przez klienta komercyjnego na początku 2021 roku. Instalacja zostanie zamontowana w lipcu.

Żaluzje to rodzaj strukturalnej osłony przeciwsłonecznej chroniącej okna przed intensywnym nasłonecznieniem. Perowskitowe żaluzje są wyposażone w lekkie i elastyczne perowskitowe moduły słoneczne. Inteligentna konstrukcja może być obsługiwana ręcznie, ale także automatycznie, aby zoptymalizować temperaturę w pomieszczeniu lub produkcję energii elektrycznej. Żaluzje śledzą automatycznie ruch słońca.

Żaluzje słoneczne to rozwiązanie służące pozyskiwaniu energii elektrycznej z pionowych powierzchni przeszklonych w takich budynkach jak biurowce, centra handlowe, wieżowce, magazyny, fabryki, domy jednorodzinne lub budynki wielorodzinne. O ile częściej mówi się o oknach, w których będą w przyszłości montowane ogniwa fotowoltaiczne, to już dziś podobną funkcję mogą spełniać właśnie rolety lub żaluzje. W specyfikacji podano informacje, że moc żaluzji sięga do 170 W/m2.

Perowskity to przyszłość fotowoltaiki, we Wrocławiu ruszyła linia produkcyjna

Polska firma Saule Technologies otworzyła w maju oficjalnie pilotażową linię produkcyjną perowskitów we Wrocławiu. Technologia uznawana jest za przełomową w sektorze energetyki słonecznej, gdyż wydrukowany materiał można zastosować praktycznie na każdej powierzchni. Fabryka perowskitów zajmuje powierzchnię ok. 5 tys. m2. Pierwsza linia produkcyjna wytwarza fotowoltaiczne moduły perowskitowe do zastosowań w urządzeniach IoT. Równolegle trwają już prace nad projektem wysoko wydajnej linii przemysłowej o wydajności do 100 MW.

Początkowa wydajność produktu wyniesie około 10 proc. Jego całkowita cena będzie zależała od wymagań związanych z aplikacją materiału na danej powierzchni. Może ona wynieść 50 euro/m2 do 2022 r. Naukowcy spodziewają się, że początkowy okres żywotności ogniwa wyniesie kilka lat, a z czasem ulegnie wydłużeniu.

– Wierzę, że perowskitowe ogniwa słoneczne pomogą zmienić świat na lepsze. To nadzieja na tanią zieloną energię dla każdego i transformację energetyczną każdej rzeczy, która potrzebuje energii – mówi Olga Malinkiewicz, Chief Technology Officer i założycielka Saule Technologies.

Jednym z najbardziej oczywistych obszarów zastosowań ogniw perowskitowych jest fotowoltaika nabudynkowa BIPV (building integrated photovoltaics), czyli ogniwa zintegrowane z fasadą na nowo budowanych budynkach, oraz BAPV (building attached photovoltaics), czyli instalacje fotowoltaiczne montowane na fasadach już istniejących budynków.

Źródło: Saule Technologies

 

 

Redakcja GLOBEnergia