Z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do uroków mieszkania w domach z drewna. Gdy ktoś decyduje się na taki dom, chce, by był wyjątkowy, dlatego niemal wszystkie inwestycje projektowane są indywidualnie.

Indywidualny Dom TypOwy jest drewniany i zamknięty dwuspadowym dachem. Tyle, że dach jest bez okapu, deski surowe, a dom okrągły zasilany energią słoneczną, ogrzewany pompą ciepła. Jego właściciele, mieszkający niedaleko Pszczyny Katarzyna i Tomasz Baronowie, zdecydowali się na taki projekt po pobycie w Skandynawii, zafascynowani tamtejszą drewnianą architekturą.

Czym jest dom TypOwy? Indywidualny Dom TypOwy to energooszczędny dom jednorodzinny, o konstrukcji drewnianej.

Skąd się wzięła idea jego powstania? Jest to autorski projekt architekta Roberta Koniecznego, którego poprosiliśmy o zaprojektowanie domu, który mógłby stanąć na dwóch różnych działkach.

Dlaczego zdecydował się pan na taki budynek? Chęć wyróżnienia się? Naszym zamiarem było zbudowanie nowoczesnego domu o konstrukcji drewnianej i podążyliśmy za wizją architekta.

Co jest w nim typowego i nietypowego? Typowość , zdaniem Roberta Koniecznego, oznacza w tym przypadku, że okrągła forma budynku pozwala na zbudowanie go na prawie każdej działce. Dlatego też może on stać się domem typowym. Z drugiej strony przestrzeń wewnętrzna, pozbawiona całkowicie ścian nośnych, pozwala na dowolne jej kształtowanie zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Typowe są wszystkie materiały wykończeniowe, np. drzwi wewnętrzne, stolarka okienno-drzwiowa, meble kuchenne, ceramika.

Z jakich materiałów może być zbudowany taki dom? Nasz dom zbudowany jest w technologii konstrukcji drewnianej, częściowo prefabrykowanej, łączonej z wewnętrznym murowanym trzonem. Dom można także cały wymurować, przy czym nie ma do tej pory odpowiedniego projektu budowlanego, no i oczywiście wymurowanie zmniejszy energooszczędność budynku.

Czy zaokrąglone linie budynku, budowa na planie koła stwarza problemy problemy w zagospodarowaniu przestrzeni, w aranżacji wnętrza? Nie sprawia, ponieważ przede wszystkim w budynku jest sporo prostych ścian pomiędzy pomieszczeniami, a poza tym zaokrąglenie zewnętrznych ścian jest w odcinkach poszczególnych pomieszczeń niewielkie. …

Dorota Winiarska
Viessmann


Czytaj całość
okladka-2-2011Image911