Zapraszamy na IV Ogólnopolski Kongres Geotermalny

kongresgeotermalny
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

kongresgeotermalny

Podziel się

Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne, PEC Geotermia Podhalańska SA, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, AGH – Katedra Surowców Energetycznych WGGiOŚ oraz redakcja GLOBEnergia zapraszają do udziału w wydarzeniu:

IV Ogólnopolski Kongres Geotermalny
w dniach 30 września – 2 października 2013 r. w Zakopanem.

Poprzednie Kongresy odbyły się w 2007 r. (Radziejowice), 2009 r. (Bukowina Tatrzańska) i 2011 r. (Lądek Zdrój). Były to potrzebne i udane spotkania, które dobrze przysłużyły się przeglądowi stanu rozwoju, doświadczeń i perspektyw geotermii w naszym kraju, zintegrowały wiele osób i środowisk. Czas zatem na IV Ogólnopolski Kongres Geotermalny.

Zapraszamy tym razem do Zakopanego! Szczególną okazją do spotkania w tym mieście (i na Podhalu) jest jubileusz 20-lecia PEC Geotermia Podhalańska SA – przedsiębiorstwa, które od 1994 r. prowadzi działalność ukierunkowaną na wykorzystanie wód geotermalnych w celach grzewczych. Jego powołanie było efektem prac badawczych i doświadczalnych, w które zaangażowane były ośrodki naukowo-badawcze i wybitni specjaliści.

Podczas specjalnych sesji kongresowych przedstawione będą doświadczenia, dzień dzisiejszy i plany rozwojowe Firmy, która jest największym dostawcą ciepła geotermalnego w Polsce i jednym z większych w Europie. W ramach Kongresu planowane są sesje referatowe, sesje z udziałem firm działających w branży geotermalnej oraz po kongresowa wycieczka techniczna do wybranych obiektów geotermalnych na Podhalu.

Do udziału w Kongresie zapraszamy naukowców, praktyków, przedstawicieli instytucji rządowych i samorządów lokalnych, przedsiębiorców, inwestorów, firmy usługowe, studentów, a także inne osoby zainteresowane geotermią.
Miejsce obrad IV Kongresu
Zakopane (i Podhale) jest szeroko znane w Polsce i poza jej granicami, na co składa się wiele czynników: malownicze położenie na przedpolu Tatr, walory turystyczne, folklorystyczne, kulturalne, itd. Do tej listy trzeba dodać wody geotermalne oferujące szerokie możliwości ich stosowania w ciepłownictwie, rekreacji, balneoterapii, itd. Od ponad 20 lat realizowany jest geotermalny projekt ciepłowniczy, który przynosi znaczące efekty ekologiczne (Bańska Niżna, Biały Dunajec, Poronin, Zakopane).

W ostatnich kilku latach wybudowano pięć nowych ośrodków rekreacyjnych, które przyciągają tysiące osób (w budowie są następne dwa). Ponad 1600 odbiorców korzysta już z geotermalnej sieci c.o., planowane są dalsze podłączenia (w tym celu w grudniu 2012 r. rozpoczęto wiercenie nowego otworu produkcyjnego). Również hotel – miejsce obrad Kongresu i zakwaterowania jego uczestników – jest ogrzewany ciepłem geotermalnym. Położony jest na stokach Gubałówki, w pobliżu kąpieliska geotermalnego. Z tych miejsc roztacza się wspaniały widok na Tatry, w którym dominuje Giewont – wybierając miejsce obrad, organizatorzy dołożyli jak zawsze starań, aby także i ono zachęciło do udziału w Kongresie.
Spotkajmy się w Zakopanem!

Więcej informacji: www.globenergia.pl/kongresgeotermalny

Hotel Mercure Kasprowy***
ul.Szymoszkowa
34-500 Zakopane
Organizatorzy IV Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego 2013

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia