Aquila – lekki, bezzałogowy, wysokościowy statek powietrzny wznosił się na wysokości kilku tysięcy metrów przez 96 minut w Yuma w stanie Arizona, jak podaje w poście na Facebooku Mark Zuckerberg – dyrektor tego serwisu. Firma dąży  do wypuszczenia floty dronów Aquila, które będą mogły latać nieprzerwanie przynajmniej trzy miesiące na wysokości 18 290 metrów i komunikować się ze sobą w celu zapewnienia dostępu do Internetu.

Alphabet Inc. – spółka powołana przez Google – również zainwestowała pieniądze w zapewnienie dostępu do Internetu w obszarach o niedostatecznym zasięgu sieci poprzez Projekt Loon, polegający na wykorzystaniu szybujących w stratosferze balonów zasilanych energią słoneczną, gdzie każdy taki balon to niezależne ogniwo parasola internetowego.

Yael Maguire, dyrektor techniczny Facebooka oraz przewodniczący Connectivity Lab, powiedział w wywiadzie, że firma początkowo przewidywała 30-minutowy lot bezzałogowca Aquila.

„Jesteśmy podekscytowani tym, co się wydarzyło podczas pierwszego lotu”, mówi Maguire. „Nadal pozostaje wiele wyzwań technicznych, z którymi musimy się zmierzyć, by w pełni zrealizować projekt”. Maguire wyraża nadzieję, że system zacznie funkcjonować „w niedalekiej przyszłości”.

Maguire oświadczył, iż Aquila przejdzie jeszcze kilka dodatkowych testów i liczy na to, że wkrótce ustanowi światowy rekord pod względem najdłuższego lotu bezzałogowego statku powietrznego zasilanego energią słoneczną.

Facebook, który ma więcej niż 1,6 mld użytkowników, zainwestował miliardy dolarów w zapewnienie połączenia internetowego większej ilości ludzi, zarówno poprzez inicjatywę pod nazwą internet.org, która oferuje „zredukowaną” wersję internetu ubogim obszarom, jak również przez budowanie specjalnych dronów.

Źródło: reuters.com