Niespodziewany wzrost produkcji

Rok temu w Renchen w południowych Niemczech powstała elektrownia fotowoltaiczna unosząca się na powierzchni wód jeziora Maiwald. Zainstalowana została przez gazową firmę Erdgas Südwest oraz operatora żwirowni Ossola. Żwirownia do swej pracy wykorzystuje powstałą w elektrowni energię elektryczną. Koszt budowy farmy fotowoltaicznej wyniósł około 1 miliona euro.
Podczas realizacji projektu dotyczącego zainstalowania paneli fotowoltaicznych określono planowany poziom produkcji energii elektrycznej. Okazało się jednak, że w rzeczywistości farma fotowoltaiczna wytwarza więcej energii niż się spodziewano! Oprócz tego również odsetek zużycia na potrzeby żwirowni przekroczył przewidywane wartości!

Parametry pracy elektrowni fotowoltaicznej

Farma fotowoltaiczna posiada 2300 modułów słonecznych. Ich moc wynosi 750 kW. Początkowo zakładano produkcję energii elektrycznej na poziomie 800 MWh. Wartość ta została jednak przekroczona i osiągnęła aż 860 MWh. To świadczy o znacznie lepszych efektach pracy niemieckiej elektrowni słonecznej niż oczekiwano. Dzięki sprawnemu działaniu instalacji fotowoltaicznej znajdującej się na jeziorze Maiwald, rachunki za prąd firmy Ossola zmniejszyły się o ok. 10% w stosunku do poprzedniego roku. Pobliski zakład produkcyjny wykorzystał 75% wytworzonej energii słonecznej na cele własnej działalności, a nie jak początkowo zakładano, około dwie trzecie wytworzonej energii.

Elektrownia fotowoltaiczna unosząca się na powierzchni wód jeziora Maiwald w Niemczech, źródło: Ossola

Wysoka odporność na ekstremalne warunki atmosferyczne

Instalacja od momentu uruchomienia była narażona na trudne warunki atmosferyczne. Latem 2019 roku przyszło jej się zmierzyć z wyjątkowo upalnymi miesiącami. W lutym natomiast wiatr, który wiał z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę wygiął dach falownika. Uszkodzenia te były jednak stosunkowo niewielkie i łatwe do naprawy. Wytrzymałość na ekstremalne czynniki pogodowe to kolejny atut działającej od roku inwestycji.

Prognozy inwestycyjne

Instalacja fotowoltaiczna, która powstała na jeziorze Maiwald okazała się niezwykle opłacalna. Wyniki jej pracy znacznie przekroczyły oczekiwania, a wytrzymałość na trudne warunki pogodowe zapewniła bezpieczeństwo produkcji energii. Pozytywny efekt ekonomiczny oraz ekologiczny sprawia, że inwestycja ta zachęca do podejmowania decyzji o budowie kolejnych tego typu obiektów. Inwestorzy na przykładzie niemieckiej farmy fotowoltaicznej mogą przekonać się jak wiele korzyści niesie ze sobą realizacja tego typu przedsięwzięć.

Sama firma Erdgas Südwest zamierza zrealizować kolejne projekty dotyczące pływających obiektów. Udana inwestycja w Renchen stała się kolejnym dowodem na to, że warto finansować takie inicjatywy.

Źródło: pv-magazine

Redakcja GLOBEnergia