Zaraz po zlikwidowaniu Ministerstwa Energii, kiedy ministerstwo Aktywów Państwowych jeszcze się tworzyło – było wiadomo, że morską energetyką wiatrową zajmie się Zbigniew Gryglas. Teraz został oficjalnie powołany na Pełnomocnika do spraw rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Morska energetyka wiatrowa w rękach Zbigniewa Gryglasa

Zbigniew Gryglas przez ponad dziesięć lat pracował w resortach gospodarczych m.in. jako Dyrektor Departamentu Nadzoru w Ministerstwie Skarbu Państwa (m.in. sektor energetyczny). Był współautorem Programu Restrukturyzacji Sektora Elektroenergetycznego. Przewodniczył Radzie Nadzorczej Nafty Polskiej i Naftoport S.A. Był członkiem Rady Nadzorczej H. Cegielski Poznań S.A. Od grudnia 2019 r. pełni funkcję Wiceministra Aktywów Państwowych.

Kiedy będzie gotowa ustawa offshore?

Prace Ministerstwa Aktywów Państwowych nad projektem ustawy dotyczącej farm wiatrowych offshore, czyli projektem ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych wciąż trwają. Ustawa ma być gotowa już wkrótce. W tym momencie, po zakończeniu konsultacji społecznych jest na etapie opiniowania. Jak podaje serwis wnp po rozmowie ze Zbigniewem Gryglasem, według realnego scenariusza, ustawa ma być gotowa w połowie 2020 roku.

Redakcja GLOBEnergia