Zbudowali kolejne 548 MW fotowoltaiki w maju – to około 1,2 mln modułów PV!

W porównaniu do poprzedniego miesiąca ponownie wzrosła moc instalacji fotowoltaicznych w Niemczech, dotowanych w ramach EEG Umlage. Majowa moc skumulowana fotowoltaiki u naszych zachodnich sąsiadów wzrosła aż o 548 MW.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Kolejny rekord 

Federalna Agencja Sieci, centralny organ ds. infrastruktury w Niemczech, opublikowała nowe dane dotyczące wzrostu za maj 2022 r. W przypadku fotowoltaiki podano, że suma przyłączonej mocy w systemach fotowoltaicznych finansowanych w ramach EEG (Erneuerbare-Energien-Gesetz) wynosi 548 MW. ⅔ z tej liczby pochodziło z inwestycji realizowanych poza przetargami.

Według Federalnej Agencji przyrost instalacji fotowoltaicznych dotowanych w ramach EEG od stycznia do maja wyniósł prawie 2,65 GW. Dla porównania: 553 MW przyłączono w kwietniu tego roku i 403 MW w maju 2021 r. Nowo zainstalowana moc fotowoltaiki przez pierwsze cztery miesiące zeszłego roku wyniosła około 2,44 GW. Łączna całkowita moc w Niemczech pod koniec maja osiągnęła 59,3 GW.

W Polsce obudziliśmy się zbyt późno

Niemcy wprowadzali rozwiązania wspierające odnawialne źródła energii już w 2000 r. Takim rozwiązaniem był mechanizm było EEG Umlage, czyli tzw. zielona dopłata za energię elektryczną. Jej nadrzędnym celem było finansowanie rozbudowy szeroko pojętego sektora energii odnawialnej. Pieniądze przeznaczane były więc na rozwój energetyki wodnej,  słonecznej, wiatrowej i na zakłady zajmujące się produkcją i przetwarzaniem biomasy. Dotychczas obciążany dopłatą, która wpływała na rachunek EEG, był klient końcowy.

Nowe przetargi

W czerwcu 2022 r. Federalna Agencja Sieci ogłosiła zwycięskie oferty w przetargu na naziemne systemy fotowoltaiczne. Wówczas przyjęto 109 ofert o wolumenie 0,7 GW. Średnia wartość dopłat w tym przetargu wyniosła 5,51 centa za kilowatogodzinę. W poprzednim przetargu było to tylko 5,19 centa za kilowatogodzinę.

Większość ofert z ostatniej aukcji dotyczy projektów na gruntach ornych lub użytkach zielonych, łącznie 55 ofert o mocy 372 MW. Kategoria z drugim co do wielkości łącznym wolumenem ofert - pobocza autostradowe lub kolejowe - obejmowała 35 ofert o mocy 211 MW. Łącznie 64 kontrakty o mocy 399 MW trafią do Bawarii, a następnie do lokalizacji w Szlezwiku-Holsztynie (72 MW, 6 ofert) i Dolnej Saksonii (45 MW, 7 ofert).

Źródło: bundesregierung.de, pv-magazine.de.

Zobacz również