Zepsuta sprężarka – wymieniamy całe urządzenie czy tylko sprężarkę?

serwisant

Sprężarka w pompie ciepła jest jednym z najważniejszych elementów tego urządzenia. Jest “sercem”, które sprawia, że ciepło może być “pompowane” do naszych domów. A co jeśli się zepsuje? Czy trzeba wymieniać całą jednostkę, czy wystarczy wymienić samą sprężarkę? Pytamy Dariusza Zabrzyckiego z firmy WOLF - Technika Grzewcza.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

serwisant

Podziel się

Sprężarka jest elementem pompy ciepła, którego zadaniem jest sprężenie czynnika chłodniczego do wyższego ciśnienia jednocześnie podnosząc jego temperaturę dzięki czemu czynnik o odpowiednich parametrach pracy może oddać ciepło do skraplacza, a następnie do instalacji. Jest on zatem jednym (ale nie jedynym) z najważniejszych elementów naszej pompy ciepła. Sprężarka może zużywać nawet do 90% energii elektrycznej wykorzystywanej przez pompę ciepła. Z tego powodu jej konstrukcja, jakość i wydajność ma bardzo duży wpływ na efektywność pracy pompy ciepła. 

Żywotność sprężarki

Często żywotność całej pompy ciepła wiązana jest z żywotnością sprężarki. Przewidywana żywotność sprężarki w zależności od producenta wynosi od 40 000 do 100 000 godzin pracy. Oprócz tego ważnym parametrem jest jeszcze liczba cykli załączeń sprężarki, która może wynosić połowę liczby godzin pracy. Producenci podają jeszcze maksymalną liczbę załączeń sprężarki na godzinę. Im mniejsza jest liczba uruchomień sprężarki np. na 1 godzinę, tym dłuższa jest jej żywotność, a i bardzo duża efektywność. 

Podczas doboru pompy ciepła, można zastosować zabiegi, które sprawią, że sprężarka będzie mogła pracować sprawnie przez wiele lat. Warto zadbać o to, by nie włączała się zbyt często, gdyż sprężarki najlepiej pracują w długich interwałach czasowych: długich okresach przestojów i długich okresach pracy. Jeśli taka praca jest zapewniona, sprężarka załącza się rzadziej na dłuższy czas, co może znacząco wydłużyć jej żywotność.. Przykładowo zamontowanie w instalacji bufora ciepła często pozwala na zwiększenie żywotności sprężarki poprzez wydłużenie czasu jej pracy. Pompa ciepła zamiast się wyłączyć, może przez jakiś czas pracować przygotowując ciepło w buforze. To ciepło zostaje potem wykorzystane do ogrzania budynku, a pompa może następnie na dłużej przejść w tryb czuwania. Liczbę załączeń pompy ciepła można obniżyć również poprzez zastosowanie inwerterowych pomp ciepła z mocą modulowaną.

Zepsuta sprężarka

Jak to w życiu bywa - czasami zdarza się jednak, że mimo zastosowania środków zaradczych lub właśnie przez brak ich zastosowania, urządzenie się zepsuje. Co wtedy należy zrobić? Czy powinno się wymienić samą sprężarkę, czy lepiej wymienić całą jednostkę zewnętrzną pompy ciepła?

W dużej mierze zależy to od producenta oraz jakości wykonania pompy ciepła. Na rynku mamy wiele różnych urządzeń. Jeśli są niskiej klasy, to faktycznie może się okazać, że ich części zamienne są na tyle drogie w stosunku do ceny całej jednostki, że bardziej będzie się opłacała wymiana całego urządzenia. Jeżeli natomiast mamy urządzenie dobrej klasy, z komponentami wysokiej jakości, to należy pamiętać, że nie tylko sprężarka jest elementem wpływającym na koszty. Myślę, że w takim wypadku naprawa sprężarki lub jej wymiana może opłacać się bardziej. - odpowiada Dariusz Zabrzycki z firmy WOLF Polska.

Dariusz Zabrzycki, WOLF - Technika Grzewcza

Zderzając się więc z dylematem, czy wymieniać całą jednostkę, czy tylko sprężarkę, należy zawsze indywidualnie przeanalizować koszty i rozważyć, która opcja jest korzystniejsza. 

Materiał powstał na podstawie webinaru z cyklu Webinarowa Środa

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia