Zeroemisyjny NY – pierwsza turbina w South Fork już zainstalowana!

Morski statek instalacyjny zamontował pierwszą z 12-stu turbin, które stworzą offshorową farmę wiatrową South Fork. Ta ważna inwestycja zasili Nowy Jork czystą energią. Zgodnie z planem wszystkie turbiny mają zostać zamontowane do końca bieżącego roku bądź początkiem 2024 r.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Wszyscy liczą na sukces

South Fork Wind potwierdza, że dnia 20-go listopada morski statek instalacyjny z pełnym sukcesem zakończył misję postawienia pierwszej turbiny. Docelowo farmę ma stworzyć 12-ście turbin od producenta Siemens Gamesa. Inwestycja powstaje 55 mil od Montauk w stanie Nowy Jork. 

Lokalizacja projektu. Źródło: southforkwind

Ta offshorowa farma końcowo ma mieć moc 130 MW. Dlaczego to ważna inwestycja? Będzie to pierwsza ukończona wielkoskalowa offshorowa farma wiatrowa na wodach Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego w wymiarze obsługi inwestycji również pojawią się debiutanci. Mowa tu o pierwszym amerykańskim statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej - ECO Edison. Statek będzie obsługiwał również morskie elektrownie Revolution Wind i Sunrise Wind, których łączna moc wyniesie 1,8 GW.

Pierwsza turbina w trakcie montażu. Źródło: southforkwind

Budowa rozpoczęła się w lutym zeszłego roku. Jednak to w 2023 r. poczyniono największe kamienie milowe. W bieżącym roku zakończono instalację lądowego systemu kabli przesyłowych, łącząc projekt z lokalną siecią energetyczną. Z kolei w czerwcu udało się zamontować pierwszy fundament jednopalowy. Jest to konstrukcja na której opiera się turbiny wiatrowe w projektach typu offshore. 

To będą imponujące wyniki

To istotna inwestycja z punktu widzenia zachowania ciągłości dostaw prądu dla sieci w East Hampton. Jak podają autorzy projektu około 70 tysięcy domów w East Hampton zyska dostęp do czystej energii. Tym samym atmosfera zostanie uwolniona od nawet 6 mln ton CO2. Poza tym jest to po prostu kolejny krok na drodze do osiągnięcia wyznaczonych celów polityki klimatycznej. Zgodnie z celem stanowym, do 2035 roku ma zostać zainstalowane 9 GW mocy w instalacjach typu offshore. Co więcej jest strategiczna inwestycja dla stanu Nowy Jork. Poza wsparciem generacji energii, miasto zyska również instalację pomocną w osiągnięciu zerowej emisji energii elektrycznej do 2040 roku. Władze zadeklarowały, że już w 2030 roku 70% generacji energii będzie pochodziło z OZE. Jednocześnie do 2050 roku mają osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2. Kiedy Polska planuje wprowadzić Strefy Czystego Transportu, a pierwsze protesty przeciwników właśnie mają miejsce, za oceanem padają podobne decyzje. Miasto Nowy Jork wprowadziło przepisy wg których do 2035 roku wszystkie nowe samochody osobowe i lekkie ciężarówki sprzedawane w tym stanie mają być zeroemisyjne. Oprócz tego Nowy Jork stale rozwija inwestycje w inne kluczowe dla oszczędzania energii aspekty. Rozwija sieci przesyłowe, elektrownie OZE i poprawia efektywność energetyczną budynków w całym stanie.

Źródło: southforkwind

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia