Brazylia będzie gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 roku. Z tego względu kraj ten, podobnie jak Polska kilka lat temu, rozbudowuje swoją infrastrukturę, aby sprostać napływającym rzeszom turystów, wymaganiom władz FIFA i nadziejom związanym z tym wydarzeniem.

Powstaje wiele fantastycznych budowli, a szczególną uwagę przyciąga Stadiom Narodowy w Brazylii (Estádio Nacional de Brasília), który jako pierwszy na świecie jest zeroemisyjny (czyli taki, który zużywa tyle energii, ile sam wyprodukuje, przy czym energia pochodzi wyłącznie z odnawialnych źródeł energii). Stadion został zaprojektowany przez pracowników firmy Castro Mello Architects. jest on w stanie pomieścić 70 tys. widzów. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 400 mln dolarów amerykańskich.

Po modernizacji stadion otrzymał certyfikat LEED Platinum, który jest najwyższym możliwym do zdobycia certyfikatem dla projektów z dziedziny zrównoważonego rozwoju. W skład całego projektu wchodzi wiele systemów odnawialnych źródeł energii, gdzie najważniejsze to:
•     pierścień paneli fotowoltaicznych na dachu, który dzięki  nowemu prawu w Brazylii będzie pozwalał również na  wymianę energii z siecią, w zależności od potrzeb,
•     fotowoltaiczna membrana na dachu ograniczająca produkcję dwutlenku węgla,
•     system odprowadzania wody deszczowej i recyklingu.

Łukasz Sojczyński
Źródło: www.renewableenergyworld.com
www.brasilimperdivel.tur.br
www.techcrash.net