Zestawy fotowoltaiczne w Ikea

W IKEA wierzymy, że każdy z nas ma bardzo duży wpływ na swoje otoczenie. Produkując zieloną energię możemy zadbać o nasze lepsze jutro. Żaden biznes ani żadne społeczeństwo nie osiągnie długofalowego sukcesu, jeżeli zrównoważony rozwój będzie dostępny tylko dla nielicznych. Dlatego od przyszłego roku w ofercie każdego sklepu IKEA w Polsce znajdą się panele fotowoltaiczne wraz z usługą montażu. Dlatego będziemy pracować nad tym, by były one w takiej cenie, aby jak najwięcej ludzi mogło sobie na nie pozwolić. Cieszymy się, że już wkrótce ułatwimy Polakom wytwarzanie własnej, czystej energii w ich domach i pomożemy im znacząco obniżyć rachunki za prąd – powiedziała Anna Pawlak-Kuliga, Prezes IKEA w Polsce.

Dużym problemem takiej dystrybucji jest kwestia montażu. Zdecydowania większość klientów nie posiada umiejętności oraz uprawnień, aby samodzielnie zamontować taką instalację. Nie posiada ponadto stosownej wiedzy, aby przejść proces przyłączenia do sieci. IKEA zapewnia jednak, że zakup paneli fotowoltaicznych do domowego użytku będzie obejmować również ich montaż.

Polska jest kolejnym krajem po Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwajcarii, w którym zestawy mają być dostępne. W Wielkiej Brytanii oferuje się instalację fotowoltaiczną w 4 krokach:
1. Szacunkowa wycena instalacji na podstawie średniej wysokości rachunków za energię elektryczną, świadectwa charakterystyki energetycznej, kierunku i kąta nachylenia dachu,
2. Badanie rzeczywistych możliwości instalacji paneli na wybranym obiekcie,
3. Zatwierdzenie ostatecznej wyceny,
4. Montaż instalacji.
Klienci otrzymują 25-letnią gwarancję na panele fotowoltaiczne, 10-letnią na falownik, i 6-letnie gwarancje na wydajność produkcji energii elektrycznej i jakość wykonania paneli. Na polu fotowoltaiki IKEA współpracuje z firmą Solarcentury z siedzibą w Londynie.

Tyle o Wielkiej Brytanii. Zakładając, że w Polsce odbywać się to będzie na podobnych zasadach, wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, ponieważ jak poinformowało biuro prasowe IKEA, nie może w tej chwili udzielić bardziej szczegółowych informacji. Co za tym idzie wciąż nie wiemy:

  • Jakiego rodzaju zestawy fotowoltaiczne IKEA będzie oferować w Polsce?
  • Gdzie panele są/będą produkowane? Z jakich technologii korzysta IKEA? Czy firma współpracuje z producentami paneli fotowoltaicznych?
  • IKEA ma oferować montaż paneli fotowoltaicznych – na jakich zasadach? Czy współpraca zostanie podjęta z różnymi firmami instalatorskimi na terenie całego kraju, czy IKEA będzie współpracować z jedną wybraną firmą? Co z serwisem tych instalacji?
  • Prezes IKEA powiedziała, że w przypadku paneli kupionych w IKEI zwrot kosztów ma nastąpić szybciej niż po 10-12 latach, jak to bywa najczęściej. Co wpłynie na szybszy zwrot kosztów w porównaniu do paneli innych producentów?

Zestawy fotowoltaiczne IKEA mają być atrakcyjne cenowo tak, aby jak najwięcej klientów mogło sobie na nie pozwolić. Niezależnie od tego, wziąwszy pod uwagę aktualne nastroje w branży OZE związane z nowelizacją ustawy o OZE i politykę energetyczną państwa, które chce dotować źródła „stabilne”, do których według Ministerstwa Energii fotowoltaika nie należy, czy taki pomysł ma szanse na sukces? Przyjęta nowelizacja postawiła Prosumentów w dużo gorszej sytuacji niż jej poprzednia wersja – to również nie zachęca do inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną. Na tę chwilę pozostaje nam czekać na konkretne działania ze strony IKEI – 2017 rok już niebawem, sami więc mogli przekonać się, jak sprawdzi się to w Polsce.

Źródło: IKEA
Opracowanie: Katarzyna Cieplińska, redakcja GLOBEnergia


AKTUALIZACJA