Wkrótce w Ikei można będzie kupić nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również akumulatory. Nowy produkt, dostępny dla klientów z Wielkiej Brytanii, to akumulator kosztujący 3 000 funtów. Następujący zestaw: panel fotowoltaiczny plus akumulator kosztuje jedynie 6 925 funtów.

Magazynowanie energii na potrzeby domowe – w przystępnej cenie

Akumulator znajdujący się w ofercie Ikei dostępny jest w wersjach 3 kWh oraz 6 kWh. Jest pierwszym urządzeniem do magazynowania energii dostępnym w popularnej sieci marketów. Można go kupić osobno lub jako element zestawu fotowoltaicznego.

Brytyjska firma fotowoltaiczna Solarcentury rozpoczęła swoją współpracę z dobrze znaną szwedzką siecią Ikea. Efektem tej współpracy jest wprowadzony właśnie na rynek akumulator, przeznaczony do magazynowania energii wyprodukowanej w przydomowych instalacjach. Jak na razie, dostępny jest dla brytyjskich klientów sieci, robiących zakupy on – line.

Fotowoltaika i magazynowanie energii dla każdego

Wprowadzenie produktu służącego do magazynowania energii do sprzedaży w popularnym sklepie jest kolejnym krokiem ku coraz większemu rozpowszechnieniu korzystania z odnawialnych źródeł energii na własny użytek. Według wyliczeń Ikei, posiadanie tego akumulatora oraz współdziałającej z nim instalacji pomoże typowemu brytyjskiemu właścicielowi domu jednorodzinnego zaoszczędzić ok. £560 na rachunkach za prąd w skali roku. Ikea stwierdza, że przeciętny brytyjski użytkownik instalacji fotowoltaicznej zużywa na własne potrzeby zaledwie 40% wyprodukowanej energii, natomiast resztę odsyła do sieci. Niestety, często sprzedaje wyprodukowaną przez siebie energię po niekorzystnych cenach – znacznie taniej, niż by ją kupował. Rozwiązaniem jest posiadanie akumulatora gromadzącego nadwyżkę energii. Wtedy można skorzystać z niej w momencie, w którym akurat jest potrzebna, zamiast sprzedawać ją do sieci poniżej jej wartości. Ikea sugeruje, że poprzez korzystanie z akumulatora można zużyć aż 80% wyprodukowanej przez swoją własną instalację energii, w ten sposób uniezależniając się w sporym stopniu od dostaw z sieci oraz odsprzedawania energii do sieci. Jest to bardziej opłacalne z finansowego punktu widzenia.

Szybki zwrot inwestycji

W oparciu o powyższe dane, Ikea oszacowała, że okres zwrotu inwestycji wynoszącej ok. 6 925 funtów będzie wynosił 12 lat, z roczną stopą zwrotu na poziomie 6%. Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i akumulator oferowany w zestawie mają po 25 lat gwarancji na każdy z tych elementów.

Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci dążą do życia w sposób bardziej przyjazny środowisku,więc wraz z Solarcentury będziemy pomagać im w zwiększeniu zysku ze swoich paneli słonecznych  –  i właśnie to robimy ” – powiedział Hege Saebjornsen, menadżer Ikea ds. ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.  Szefowa lokalnego oddziału Solarcentury, Susannah Wood dodaje: “Magazynowanie energii kompletnie zrewolucjonizuje rynek „przydomowej” energetyki.  Właściciele instalacji fotowoltaicznych teraz będą mogli zmaksymalizować ilość energii wytworzonej ze słońca, którą będą mogli przechowywać i używać w swoich domach. Wierzymy, że IKEA i Solarcentury oferują najbardziej konkurencyjny zestaw na rynku (pod względem stosunku jakości do ceny – przyp. red.)”.

Według Seda Berry`ego z Solarcentury, akumulatory i zestawy będą dostępne w marketach Ikei pod koniec bieżącego roku. Oferta Ikei może być konkurencją dla droższego PowerWall od Tesli, a zarazem przyczynić się do spopularyzowania idei magazynowania energii – narazie, w brytyjskich – gospodarstwach domowych.

Redakcja GLOBEnergia