Zielona transformacja. Czy każdego na nią stać?

Zgodnie ze wskazaniami Polskiego Instytutu Ekonomicznego 95 proc. samochodów elektrycznych na świecie w 2022 r. sprzedano w Chinach, Stanach Zjednoczonych i w Europie, co wskazuje na nierównomierne wdrażanie technologii niskoemisyjnych na świecie. Mimo odnotowywanych rok do roku nowych rekordów sprzedaży samochodów elektrycznych i dynamicznemu rozwojowi technologii OZE okazuje się, że tylko najbogatsze regiony świata napędzają te wyniki, a sama transformacja przebiega sposób nieprawidłowy i niesprawiedliwy.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Zielona transformacja - rynek baterii, OZE i pomp ciepła

Podziel się

Zgodnie z danymi dostarczonymi przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE), sprzedaż samochodów elektrycznych w 2022 r. osiągnęła rekordową liczbę ponad 10 mln, co oznacza prawie 10-krotny wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat. Na pierwszy rzut oka taki wynik powinien cieszyć każdą osobę rozumiejąc skalę problemu globalnego ocieplenia. Okazuje się jednak, że 95 proc. samochodów elektrycznych na świecie w 2022 r. sprzedano w Chinach, Stanach Zjednoczonych i w Europie, co wskazuje na nierównomierne wdrażanie technologii niskoemisyjnych na świecie. Podobnie jest z technologią wychwytu CO2 (CCS) - 75 proc. działających i zaplanowanych instalacji CCS jest ulokowanych w Ameryce Północnej i w Europie. Aby dążenia do ograniczenia zmian klimatu przyniosły pożądane skutki, działania muszą być prowadzone w skali globalnej. Wszelkie starania ze strony Europejczyków czy mieszkańców Stanów nie przyniosą skutków, jeżeli światowe rządy nie zadbają o równomierne nakładanie ograniczeń emisyjnych i przestrzeganie tych ram. 

Statystyki działają na naszą korzyść

Zgodnie z raportem PIE, moc odnawialnych źródeł energii wzrosła w ub.r. do 340 GW, przekładając się na 30 proc. udział w wytwarzaniu energii elektrycznej. "Inwestycje w czystą energię osiągnęły maksymalną wartość 1,6 bln USD w 2022 r., czyli wzrosły o 15 proc. r/r". 

Energia wyprodukowana w instalacjach fotowoltaicznych osiągnęła blisko 1300 TWh, będąc największym wzrostem wśród technologii OZE - o 26 proc. r/r. Jak dodano w raporcie, zgodnie z zapowiedziami producentów, w ciągu pięciu najbliższych lat możliwości produkcyjne paneli fotowoltaicznych na świecie ulegną podwojeniu. Co do reszty źródeł OZE również należy się spodziewać kontynuacji dynamicznego rozwoju. W zeszłym roku odnotowano:

  • wzrost sprzedaży pomp ciepła o 11 proc.
  • wzrost mocy zainstalowanej elektrolizerów (urządzeń wykorzystywanych do produkcji wodoru) o 20 proc. 
  • tym samym zdolności produkcyjne elektrolizerów wzrosły o 25 proc.
  • przybyło także 8 GW mocy w elektrowniach jądrowych, co poskutkowało 40 procentowym wzrostem mocy 

Niestety, zgodnie z prognozami MAE jest to wciąż za mało do realizacji emisyjnie zerowego netto scenariusza do 2050 r.

Jakie technologie należy dopracować?

Najwięksi giganci branżowi pracują obecnie nad udoskonalaniem technologii magazynowania energii w 2022 r. największy producent baterii ogłosił rozpoczęcie produkcji sodowo-jonowych baterii do samochodów elektrycznych, będących alternatywą dla technologii litowo-jonowej. Także w zeszłym roku dwie demonstracyjne instalacje elektrolizerów stałotlenkowych o wysokiej wydajności i dużej skali rozpoczęły produkcję wodoru. To właśnie on jest często nazywany paliwem przyszłości i obecnie przyciąga uwagę całego sektora energetycznego. Udoskonalenie i rozpowszechnienie technologii produkcji wodoru mogłyby nawet zażegnać kryzys energetyczny. Dążąc do pozyskania alternatywnych paliw nie można jednak zapomnieć o trosce o środowisko, a zwłaszcza walki z CO2. Na początku 2023 r. dokonano milowego kroku w dziedzinie składowania CO2. Pierwszy transport ciekłego CO2 został przewieziony z Belgii do geologicznego składowania u wybrzeży Danii pod Morzem Północnym, co stanowi przełomowe osiągnięcie dla sektora wychwytywania CO2.

Źródło: PAP

Zobacz również