Zielone centrum edukacyjne – Pionierskie Przedszkole na Pomorzu!

Przedszkole, w którym sam budynek stanowi przykład efektywności energetycznej, pełni istotną rolę w edukacji ekologicznej już od najmłodszych lat. Taka placówka stwarza niepowtarzalne możliwości wpajania dzieciom wartości zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko. Oto przykład takiej właśnie placówki.

Zdjęcie autora: Viessmann Polska
Zdjęcie autora: Viessmann Polska

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych
viessmann, przedszkole,

Podziel się

Przedszkole 3Mundos wyróżnia się nie tylko podejściem do edukacji, ale także do ochrony środowiska. Dzieci tutaj uczą się czerpać z natury, szanować ją i chronić. Placówka stawia sobie za cel stworzenie przyjaznego, naturalnego otoczenia opartego na zasadach dbałości o planetę. Przykładem tego podejścia jest całkowita rezygnacja z ogrzewania gazowego na rzecz korzystania z energii odnawialnej dzięki pompom ciepła, rekuperatorom (odzyskiwanie ciepłego powietrza w budynku) oraz fotowoltaice, zbieranie deszczówki i korzystanie jedynie z prądu w przedszkolnej kuchni.

Źródło: Viessmann

Ponadto, stworzono przestrzeń, która zachęca dzieci do kontaktu z przyrodą – od uprawiania grządek, poprzez hodowlę królików, aż po stacje meteorologiczne i obserwatorium astronomiczne na specjalnie przystosowanym balkonie.

Innowacyjne i ekologiczne podejście do ogrzewania

Budynek, przy profesjonalnym doradztwie ponad 30-letniego partnera marki Viessmann - Muratex, został wyposażony w innowacyjne pompy ciepła Vitocal 200 typu powietrze/woda w wersji Split, na których opiera się całe ogrzewanie podłogowe. Wybór tej technologii to dowód poważnego podejścia do redukcji emisji CO2 i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pompy ciepła są połączone z fotowoltaiką zamontowaną na dachu obiektu. W niewielkim pomieszczeniu technicznym, w proporcji do metrażu całego budynku, znajdziemy także system wentylacji - rekuperator Vitovent 300-W z odzyskiem ciepła oraz stację uzdatniania wody Aquastilla marki Viessmann. Pierwsze urządzenie to energooszczędny system zapewniający zdrowe powietrze w pomieszczeniach bez strat energii, oczyszczający powietrze z alergenów, usuwający wilgoć i chroniący substancję budowlaną.

Źródło: Viessmann

Stacja uzdatniania wody natomiast zapewnia miękką, pitną wodę i zabezpiecza instalacje grzewcze przed kamieniem z twardej wody, który skraca ich żywotność. Warto zauważyć nie tylko innowacyjność urządzeń, ale także cichy tryb codziennej pracy i łatwość użytkowania. Całe to wyposażenie można sterować za pomocą mobilnej aplikacji z dowolnego miejsca, o każdej porze dnia i nocy.

Źródło: Viessmann

Jak podkreśla inwestorka i dyrektorka przedszkola, Marta Kołodziejczak:

  • Na etapie projektu rozważaliśmy ogrzewanie gazowe, ale nadszedł moment, w którym zadałam sobie pytanie, czy lepiej zainwestować więcej teraz i cieszyć się długofalowymi efektami, gdzie z czasem można wiele zaoszczędzić, stosując pompy ciepła. Kwestia ekologiczna była dla mnie kluczowa. Jesteśmy przedszkolem przyrodniczym, więc ważne jest dla nas nie tylko kształcenie dzieci, ale także dawanie dobrego przykładu i poważne podejście do walki o klimat i lepszą przyszłość.

Dobór odpowiednich urządzeń to istotny krok w kierunku świadomej edukacji i troski o środowisko, w którym uczą się przyszłe pokolenia. To nie tylko miejsce nauki, ale również miejsce, które inspiruje do lepszej przyszłości, gdzie szacunek dla natury staje się czymś naturalnym.

Działania na rzecz ochrony środowiska

Wszystkie działania w przedszkolu mają na celu minimalizację wpływu na środowisko. Od białych dachów po zbieranie wody deszczowej, czy ograniczanie zużycia energii – to tylko niektóre z kroków podejmowanych na rzecz ekologii. Przedszkole 3Mundos nie tylko edukuje, ale także angażuje lokalną społeczność. Przygotowując się do organizacji lokalnego jarmarku, zachęca do idei "Wynajduj! Nie kupuj! Przekazuj! Nie marnuj!". To inicjatywa, która ma na celu wymianę, przekazywanie, czy wypożyczanie przedmiotów, promując świadome podejście do konsumpcji. Oprócz tych wszystkich działań przedszkole planuje wprowadzenie zwierząt do codzienności dzieci, ucząc je odpowiedzialności, szacunku i opieki nad nimi.

Plany na rozwój budynku

Niezagospodarowane wciąż pozostaje poddasze przedszkola o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych, wymagające innego systemu ogrzewania niż podłogowe. Według ekspertów Muratex, również tutaj najlepiej sprawdzi się zastosowanie pomp ciepła Viessmann ze względu na lokalizację, niewielkie gabaryty urządzeń i możliwość ustawienia jednostki zewnętrznej pompy na zewnątrz budynku.