Inwestycje w odnawialne źródła energii, jakkolwiek kosztowne, stanowią nieodzowny element procesów gospodarczych i mają realny wpływ na programy rozwojowe w wielu krajach. Oddziaływanie człowieka na otaczające go środowisko sprawiło, że poszukujemy coraz to nowych, nieinwazyjnych sposobów wytwarzania i korzystania z energii.
Co istotne, na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat wagę problemu dostrzegły instytucje odpowiedzialne za politykę finansową poszczególnych państw oraz wspólnot gospodarczych i politycznych. Będąc członkiem Unii Europejskiej, Polska w znacznej mierze korzysta z unijnych środków dotacyjnych na wspieranie inwestycji w OZE w ramach kolejnych okresów budżetowych. Wsparcie dla odnawialnych źródeł energii Dotarliśmy praktycznie do końca obecnego okresu programowania środków unijnych, obejmującego lata 2007–2013. Był to czas bardzo ciekawy tak pod względem samego rozdysponowania środków, jak i dyskusji merytorycznej na temat odnawialnych źródeł energii. Wątpliwości bowiem budził już sam zakres znaczeniowy tego pojęcia (by wspomnieć o problemach z zaliczeniem do tej kategorii choćby pomp ciepła), a także częste stosowanie pojęć „kolektor słoneczny” i „ogniwo fotowoltaiczne” niejako w kategorii zamienników. (…)
Kolejny okres programowania środków unijnych obejmie lata 2014-2020. W stosunku do poprzedniego będzie charakteryzował się dużo większym wsparciem dla procesów podnoszących poziom innowacyjności gospodarki, przy stopniowym odchodzeniu od wspierania projektów stricte infrastrukturalnych. Jednym z kierunków, jaki określono na kolejnych siedem lat, będzie stopniowe przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną, co ma zostać osiągnięte między innymi poprzez zmianę struktury nośników energii, a więc zwiększanie udziału OZE oraz wykorzystania urządzeń i technologii energooszczędnych. Zakładana wartość docelowa udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w roku 2020 wynosi 15%, co stanowi poważny wzrost w stosunku do stanu aktualnego. Realizacja tego celu ma nastąpić poprzez zabezpieczenie odpowiednich środków na inwestycje i programy odnoszące się bezpośrednio do zielonych inwestycji. Szacuje się, że istotną zachętę do skorzystania z oferty przyszłych funduszy ma też stanowić wejście w życie nowej ustawy o OZE, przewidującej szereg narzędzi wsparcia dla podmiotów decydujących się inwestować w tego rodzaju instalacje. O atrakcyjności przyszłych środków pomocowych decydować będzie wiele czynników, między innymi kwestia podstawowa, czyli ich zwrotny lub bezzwrotny charakter. Przyszłe fundusze mają co prawda odchodzić od formuły wsparcia bezzwrotnego, nie należy jednak zakładać, iż nastąpi to w całej rozciągłości. Jedno jest pewne – środki na pewno będą i będzie ich dużo, więcej niż w dobiegającym końca obecnym okresie programowania.
Bartłomiej Świderek
Czytaj całość w 1/2013
