Firma JA Solar, chiński dostawca komponentów fotowoltaicznych, głównie modułów i ogniw, dostarczy 100 MW modułów do Zimbabwe.

Producent właśnie podpisał kontrakt na 179mln dolarów, na dostarczenie 100 MW modułów do jednej z trzech dużych elektrowni fotowoltaicznych w państwie.
W planach są obecnie instalacje fotowoltaiczne o mocy 300 MW. Łączna wartość projektu do 544 mln dolarów. Budowa instalacji fotowoltaicznej na modułach JA Solar ma się rozpocząć pod koniec 2016 roku, a planowane zakończenie budowy pod koniec 2017r.

Zapotrzebowanie na energię słoneczną w Zimbabwe jest duże. Kraj regularnie cierpi z powodu przerw w dostawie prądu. Zapotrzebowanie na energię obecnie przewyższa podaż, a żądne władzy górnictwo w Zimbabwe, które jest niezbędne dla finansowego komfortu funkcjonowania Państwa zużywa spore ilości energii i powoduje jeszcze większe zaniki prądu i częstsze przerwy w jego dostawie. To między innymi skłoniło Chińskiego prezydent Xi Jinping, na wizytę w Zimbabwe. Efektem spotkania była zgoda na szereg wspólnych ofert w sektorze handlu i produkcji energii.

Zimbabwe było pierwszym przystankiem prezydenta Xi podczas oficjalnej wizyty w Afryce. Prezydent sygnalizował, że oba kraje powinny nastawić się na większą współpracę w dziedzinie energetyki odnawialnej.

Właśnie dlatego kolejne dwa projekty będą realizowane również w oparciu o współpracę z firmami i instytucjami chińskimi.

Źródło: pv-magazine.com