Zjazd inauguracyjny Pionierów zielonego wodoru w Polsce

studium wodoru, studia, wodór,

W ubiegły weekend (22-24.02.2024) ruszyła pierwsza polska edycja Programu „Wodór dla TOP Menedżerów”. 

Pierwszych Pionierów zielonego wodoru w Polsce powitali: Zastępca Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu Torsten Göhler, Nadburmistrz Miasta Görlitz Oktavian Ursu, a także Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz. Moderatorami spotkania byli Julia Glapińska (Prezes Zarządu Studium Wodoru Sp. z o.o.) oraz dr Ruggero Capperucci z Carl von Ossietzky University of Oldenburg. 

Zdjęcie autora: Julia Glapińska

Julia Glapińska

Prezes Zarządu Studium Wodoru Sp. z o.o.
studium wodoru, studia, wodór,

Podziel się

Wykładowcą podczas pierwszego zjazdu był współautor Programu "Wodór dla TOP Menedżerów" prof. Richard Hanke-Rauschenbach z Leibniz Universität Hannover, który podziękował Uczestnikom za zgłoszenie się do udziału w zajęciach. 

- Mam wrażenie, że w Polsce obecnie bardzo dużo dzieje się w tematyce wodoru i że jeżeli chcesz być zorientowanym i zsieciowanym w tym zakresie, to dobrym pomysłem jest ukończenie tego Studium. Z jednej strony otrzymujemy know-how, a z drugiej strony poznajemy ludzi z tej sieci, której częścią się stajemy. Dlatego mogę tylko polecić zajęcie się tym tematem. 

Wszyscy zaproszeni goście podkreślali jak ważnym tematem jest transformacja energetyczna, i jak coraz ważniejszą rolę w tej transformacji odgrywać będzie wodór. Obaj Burmistrzowie wyrazili zadowolenie, że na miejsce realizacji niemieckiego programu kształcenia wybrano właśnie Europastadt GörlitzZgorzelec.

O tym jaką wartość niesie ze sobą Program "Wodór dla TOP Menedżerów" podkreślił też Konsul Torsten Göhler, który od samego początku bardzo wspiera inicjatywę Studium Wodoru.

O tym, że Program jest skierowany nie tylko do inżynierów zajmujących się tematyką od strony technicznej podkreślał dr Geert Tjarks z firmy EWE Gasspeicher GmbH: - Program dedykowany jest także do osób zajmujących się aspektami politycznymi, czy finansowymi w zakresie wodoru. W zasadzie potrzebujemy wszystkich dyscyplin, aby rozpowszechnić wodór na rynku. Dlatego też ten program zawiera obszerną wiedzę i obszerną ekspertyzę, w związku z tym nie jest on tylko dla inżynierów, ale jest przewidziany dla wielu innych osób. 

Do udziału w pierwszej edycji zgłosił się dr Szymon Szufa z Politechniki Łódzkiej, który jest koordynatorem dwóch projektów z Horyzontu Europa:

- Jeden projekt dotyczy wytwarzania paliw alternatywnych z biomasy, a drugi dotyczy wytwarzania zielonego wodoru z odpadów biomasowych. Chciałem wejść w obszar związany z projektowaniem instalacji do wytwarzania zielonego wodoru i dowiedzieć się od praktyków, w jaki sposób od strony prawnej, legislacyjnej wygląda w chwili obecnej cały proces wytwarzania zielonego wodoru. 

O powody motywacji do wzięcia udziału w Programie zapytaliśmy też inżyniera Michała Bartkowskiego: - Ja jako inżynier tę sferę techniczną znam dosyć dobrze, natomiast z samym wdrożeniem wodoru w Polsce wiąże się wiele innych rzeczy, od aspektów politycznych po aspekty ekonomiczne. Jestem tu po to, aby tę wiedzę poszerzyć. Jestem pasjonatem odnawialnych źródeł energii i wydaje mi się, że wodór jest następnym krokiem zaraz po pompach ciepła, po fotowoltaice, po magazynach energii litowo-jonowych. Wodór jest po prostu naturalnym krokiem, którym musimy iść. 

Poszczególne Seminaria odbywają się na terenie Campusu „Gut am See” w Görlitz, ostatni czerwcowy zjazd odbędzie się na Uniwersytecie w Oldenburgu. A jak pierwszy zjazd ocenili sami ekperci?

- Na tym zjeździe panowała wspaniała energia. Mieliśmy wśród uczestników bardzo różnych graczy, także mieliśmy szerokie spektrum, z którego może powstać niezła sieć H2. Ucieszyły mnie dobre pytania ze strony uczestników, powstały już pierwsze pomysły podczas wieczoru kominkowego, trzy osoby zastanawiały się już co mogłyby razem przedsięwziąć. To było coś wspaniałego, bardzo mi się podobało – podsumowuje prof. Richard Hanke-Rauschenbach z Uniwersytetu w Hanowerze. 

Wieczory kominkowe to kameralne spotkania z udziałem mentora, który opowiada o swoim doświadczeniu w branży, o projektach w których uczestniczył. Zajęcia łączą teorię z praktyką, dlatego oprócz wykładów w ramach zajęć odbywać się będą wyjazdy studyjne do instalacji wodorowych na terenie Niemiec. 

O wrażenie po pierwszym zjeździe zapytaliśmy też samych uczestników:

- Oceniam zjazd na 5 w skali naszej polskiej i na 1 w skali niemieckiej. Jestem bardzo zadowolony, jeśli chodzi o poziom merytoryczny wszystkich wykładowców i trenerów – podreśla dr Szymon Szufa z Politechniki Łódzkiej. – Za duży plus uważam bardzo dużą liczbę wystąpień praktyków przemysłowych, którzy na co dzień projektują instalacje do wytwarzania zielonego wodoru. Na plus oceniam też wybór miejsca, w którym odbywa się Studium Wodoru – „Gut am See”. Super hotel, super atmosfera, gorąco polecam. 

 - Bardzo dużo nowej wiedzy na pewno zyskałem – dodaje inżynier Michał Bartkowski. – Bardzo podobały mi się zajęcia projektowe i czekam na kolejny zjazd. 

Program „Wodór dla TOP Menedżerów”, prowadzony jest przez dwa niemieckie Uniwersytety w Oldenburgu i Hanowerze. Partnerem, który odpowiada za organizację Programu po stronie polskiej jest Studium Wodoru.

- Z chwilą wystartowania pierwszej edycji na terenie Polski, z powodzeniem wystartowała też rekrutacja do tegorocznej edycji wrześniowej. Są jeszcze wolne miejsca. Wszystkich zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.studiumwodoru.pl – zaznacza Prezes Zarządu Studium Wodoru Julia Glapińska. 

Zajęcia prowadzone przez niemieckich wykładowców są tłumaczone symultanicznie na język polski  dodaje Julia Glapińska: - Mamy to szczęście, że do naszego zespołu dołączyli świetni tłumacze, z długoletnim doświadczeniem. Dzięki profesjonalizmowi tłumaczy symultanicznych, ale też tłumaczy pisemnych znika bariera językowa, a nasi uczestnicy mają szansę na uzyskanie dostępu do niemieckiego know-how. 

Zostań Pionierem zielonego wodoru w Polsce i dołącz do najlepszych menedżerów w branży.

Zdjęcie autora: Julia Glapińska

Julia Glapińska

Prezes Zarządu Studium Wodoru Sp. z o.o.