Zmiany w CEEB! Będą masowe kontrole budynków?

Człowiek z lupą, lupa

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) zabrał głos w sprawie pojawiających się w mediach informacji o możliwej fali kontroli budynków w nadchodzących miesiącach. Czy powinniśmy się o to martwić? Co spowodowało te kontrowersje? Postanowiliśmy zbadać tę kwestię!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Człowiek z lupą, lupa

Podziel się

Ostatnio pojawiła się informacja o wprowadzeniu nowych obowiązków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli CEEB. Nowe przepisy mają zostać wprowadzone w drugiej połowie roku i obejmą dodatkowe informacje, które będą zawarte w deklaracji. Mowa o:

  • powierzchni i wysokości pomieszczeń ogrzewanych,
  • grubości izolacji podłogi na gruncie lub stropu nad piwnicą lub garażem,
  • grubości izolacji dachu i ścian zewnętrznych,
  • średniej temperatura pomieszczeń w sezonie grzewczym, stan instalacji c.o,
  • stanu stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych,
  • informacji o termomodernizacji, którą należy wykonać.

Czy CEEB stanie się kompleksową bazą danych? 

Wiele razy pisaliśmy o niedoskonałościach bazy, która nie jest w pełni kompleksowym źródłem informacji, jakim miało być w założeniach. Jednakże, wprowadzenie nowych informacji do deklaracji jest krokiem naprzód. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji dopiero wczoraj, tj. 19 kwietnia, ale dyskusja na temat tych zmian trwa od kilku dni. Zamiast czekać na konkretne informacje, media wywołały szum wokół kontroli i zakazów. Okazało się jednak, że obawy były przesadzone, a szczegóły zmian w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków są mniej kontrowersyjne niż niektórzy sugerowali. 

Nie będzie masowych kontroli budynków 

GUNB wydał komunikat, w którym wyjaśnił, że nie ma planów przeprowadzania masowych kontroli budynków, w trakcie których urzędnicy mieliby dokładnie badać każdą ścianę, okno i źródło ciepła. W związku z tym nie będzie żadnych planowanych ani nieplanowanych kontroli. Jak więc będą aktualizowane informacje w CEEB?

Dane dotyczące efektywności energetycznej będą agregowane przy okazji dobrowolnej, zaplanowanej i zamówionej przez obywatela inwentaryzacji budynku, którą wykonywać będą mogły uprawnione do tego podmioty

informuje GUNB

Głównym celem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest gromadzenie informacji, które mogą pomóc w opracowaniu polityki niskoemisyjnej i poprawie jakości powietrza w Polsce. Dodatkowo, zebrane dane mają służyć informowaniu obywateli o dostępnych narzędziach wsparcia, takich jak wymiana źródła ciepła i termomodernizacja, co ułatwia zwiększenie efektywności energetycznej domów. Informacje zgromadzone w CEEB będą stanowić podstawę do ewentualnego wnioskowania o dofinansowanie. CEEB ma szansę stać się bardziej kompleksową bazą danych dzięki wprowadzonym nowym informacjom. 

Uproszczony audyt jako wynik “kontroli”

Po przeprowadzeniu przez nas inwentaryzacji otrzymamy uproszczony audyt, który dostarczy nam informacji na temat efektywności energetycznej naszego domu. Dzięki temu audytowi będziemy w stanie zidentyfikować obszary wymagające poprawy w ramach procesu termomodernizacji. W zależności od indywidualnych potrzeb budynku, audyt może wskazywać na konieczność wymiany źródła ciepła, docieplenia przegród, wymiany okien lub drzwi, czy też innych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej.

Obywatel będzie mógł zamówić przegląd przewodów kominowych, inwentaryzację budynku, w wyniku której otrzyma tzw. uproszczony audyt energetyczny. Wynik audytu ułatwi podjęcie decyzji o ewentualnej potrzebie polepszenia efektywności energetycznej budynku

poinformowała Joanna Niedźwiecka z GUNB.

Urząd utrzymuje, że system ma na celu pomóc obywatelom w uzyskaniu informacji na temat rodzajów dotacji, które mogą otrzymać, aby zredukować koszty użytkowania budynków. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej na temat korzyści wynikających z efektywności energetycznej, staje się coraz bardziej istotne, aby standard energetyczny budynków odgrywał większą rolę w procesie sprzedaży lub wynajmu.

Źródło: GUNB, Portal Samorządowy, Termomodernizacja.pl, twitter

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia