W siedzibie PUC w Halowell (Maine, USA) odbyło się publiczne spotkanie, na którym przedstawiono kontrowersyjną propozycję wycofania dotychczasowych przepisów dotyczących net meteringu.

Zmiany, które obecnie podlegają debacie mogą być podobne do tych, które zostały wprowadzone w stanach: Nevada i Arizona, gdzie korzyści finansowe dla użytkowników instalacji PV uległy znacznej redukcji. Co istotne, proponowane modyfikacje będą miały wpływ nie tylko na istniejące już systemy, ale również na planowane instalacje.

Gubernator stanu Maine – Paul LePage – twierdzi,  że net metering wprowadza zmiany, które są niekorzystne dla osób niekorzystających z instalacji PV. PUC przedstawiło propozycję stopniowego wycofania upustów w ramach net meteringu. Ponadto PUC twierdzi, że podczas gdy koszty instalacji PV zmalały w ostatnim czasie, stawki net meteringowe pozostają takie same już od ponad 20 lat.

Na spotkaniu w siedzibie PUC w Halowell, komisja poinformowała, że stawki net meteringu zostaną obniżone o połowę dla nowych użytkowników. Obecni użytkownicy odczują obniżenie stawek w ciągu 15 lat.

Proponowane zmiany wzbudziły ogólny sprzeciw. Wyrażono obawy dotyczące niekorzystnego wpływu modyfikacji na sektor PV w Maine. Nową propozycję poparł Harry Lanphaer, jeden z członków komisji:

Nie proponujemy całkowitej eliminacji wyrównania wynikającego z systemu opustów. Bierzemy pod uwagę opinię publiczną i chcemy wybrać opcję najbardziej korzystną dla wszystkich użytkowników sieci.

Ostateczna decyzja co do sytuacji systemu stawek związanych z net meteringiem w stanie Maine ma zapaść pod koniec tego roku.

Niemniej, podczas gdy kolejna sesja legislacyjna zbliża się nieuchronnie, zwolennicy systemów PV przekonują PUC do przełożenia finalnej decyzji w przekonaniu, że można znaleźć alternatywne wyjście i pójść na pewien kompromis.

Źródło: PV Tech