Zmień Piec we Wrocławiu. Z mapy miasta do końca roku zniknie 3500 kopciuchów

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Wrocław

Miasto Wrocław prowadzi miejski program wymiany kopciuchów. Dotychczas mieszkańcy wymienili 9782 kopciuchy (stan na 6 lipca 2021 roku). Tylko do końca roku beneficjenci mogą otrzymać nawet do 15 000 zł z programu KAWKA Plus.

Magistrat informuje, że obecnie trwa wymiana blisko 800 palenisk  w 68 budynkach komunalnych. W kolejnych 34 prowadzona jest procedura przetargowa. Do końca 2021 roku  z zasobu komunalnego i w ramach dofinansowania programu KAWKA Plus, z mapy Wrocławia powinno zniknąć ok. 3500 kopciuchów. Koszt wszystkich działań to ok. 80 mln złotych.

– Plan na 2021 roku jest ambitny, ale realny. Do końca roku chcemy zlikwidować w sumie 3500 kopciuchów, w tym ok. 1500 w 116 budynkach komunalnych, przede wszystkim w Śródmieściu i na Starym Mieście. Większość z nich podłączana jest do sieci ciepłowniczej, część do sieci gazowej – wyjaśnia Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Magistrat wskazuje, że w wielu przypadkach wymianie ogrzewania w budynkach towarzyszą inne prace remontowe - wymiana instalacji wewnętrznych oraz stolarki okiennej. Wrocław  z jednej strony likwiduje „kopciuchy” w zasobie 100% gminnym, z drugiej zachęca najemców, by sami zainteresowali się wymianą ogrzewania na ekologiczne. Dotyczy to zwłaszcza tych mieszkańców, których adresy nie znajdują się na mapie podłączeń do sieci ciepłowniczej.

Duże zainteresowanie programem KAWKA Plus

Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW poinformowała, że zainteresowanie programem KAWKA Plus wśród mieszkańców jest bardzo duże.

- W tym roku realizowanych mamy już ponad 1100 wniosków. Rok temu w czerwcu było ich połowę mniej. Pamiętajmy, że to ostatni rok najwyższych dopłat, więc nie warto zwlekać z decyzją – powiedziała przedstawicielka UW.

Pracownicy spółki Wrocławskie Mieszkania do maja odwiedzili osobiście ponad 2500 mieszkań,  w ponad 500 budynkach. Prawie 60 proc. mieszkańców lokali, w których jeszcze są  „kopciuchy”, wyraziło zainteresowanie skorzystaniem z programu KAWKA Plus. Część z nich założyła wniosek na miejscu, bezpośrednio w trakcie wizyty administratora.

- Latem do drzwi wrocławian znów zapukają zarządcy. Pojawią się w rejonie Przedmieścia Oławskiego, Kleczkowa, Ołbina i Śródmieścia, tam cały czas jest największe zagęszczenie kopciuchów. W lipcu i sierpniu odwiedzimy lokatorów 1400 mieszkań w 292 budynkach – dodała Monika Tendaj-Bielawska, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania.

Do 15 tys. zł na wymianę kotła

W programie KAWKA Plus Wrocławianie mogą otrzymać do 15 tys. złotych na wymianę kotła, do 5 tys. złotych na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej w ramach programu Termo KAWKA. W kolejnych latach dopłata od miasta będzie coraz niższa. Najemcy, przy wymianie systemu ogrzewania, mogą skorzystać z pomocy około 200 osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań. Przeszkoleni pracownicy udzielają niezbędnych informacji, pomagają skompletować i wypełnić dokumenty, przeprowadzają mieszkańców przez cały proces zmiany ogrzewania, ponadto mogą odebrać także nowy system grzewczy.

Źródło: Urząd Miasta Wrocław

Zobacz również