Znamy cenę RCEm za luty. Prosumencie, sprawdź za ile kupią Twój prąd!

Konsumenci rozliczający się w systemie net-billing według tzw. ceny miesięcznej (RCEm) poznali dzisiaj stawkę, po której zakład energetyczny odkupi od nich prąd wysłany do sieci w miesiącu lutym. Kwota ta lekko spadła, jednak nie osiągnęła rekordowo niskich poziomów z ubiegłego roku. Stawka wzrosła również w porównaniu z lutym 2024.

Podziel się
- PSE ogłosiło, że cena miesięczna RCEm za luty 2025 wyniosła 442,02 zł/MWh, co oznacza spadek w porównaniu do stycznia, ale wzrost względem lutego 2024 roku.
- Pomimo wyłączeń fotowoltaiki w lutym, RCEm pozostała na relatywnie wysokim poziomie, przekraczając rekordowo niskie stawki z ubiegłego roku, np. wrześniowe 222,62 zł/MWh.
- Prognozy na marzec wskazują na możliwy dalszy spadek RCEm, zwłaszcza w związku z dużą produkcją PV na początku miesiąca i pojawieniem się ujemnych cen energii.
RCEm w net-billingu – czym jest i dlaczego jest ważna?
Prosumenci, którzy podłączyli swoją instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 roku rozliczają się w systemie net-billingu, który polega na sprzedawaniu nadwyżek energii do sieci po określonej cenie. W ubiegłym roku pojawiła się możliwość robienia tego po Rynkowej Cenie Energii (RCE), która zmienia się co godzinę, jednak wcześniej rozliczenie następowało na podstawie tzw. ceny miesięcznej (RCEm), którą co miesiąc ogłaszają Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Nie wszyscy prosumenci w net-billingu przeszli jeszcze na ceny godzinowe (które możliwe że już niedługo zmienią się w kwadransowe), dlatego dla wielu stawka RCEm nadal stanowi ważny miernik tego, ile uda im się zaoszczędzić dzięki wyprodukowanej fotowoltaice w danym miesiącu. PSE dzisiaj (11 marca) opublikowało cenę RCEm dla lutego bieżącego roku. Ile pieniędzy otrzymają prosumenci za nadwyżki energii oddane w tym okresie do sieci?
Oto RCEm za luty 2025. Ile mogą zyskać prosumenci?
PSE ogłosiło, że cena miesięczna za energię oddaną przez prosumentów do sieci w lutym bieżącego roku wynosi 442,02 zł/MWh. Jest to nieco mniej od stawki za styczeń, która wyniosła aż 480,01 zł/MWh, jednak należy pamiętać, że cena styczniowa była najwyższą RCEm od kwietnia 2023 roku.
Pomimo spadku, prosumenci mogą być zadowoleni – RCEm za luty jest wyższa od stawki za znaczną większość miesięcy w roku ubiegłym (z wyjątkiem grudnia), a także o ponad 100 zł wyższa od analogicznej wartości za luty ubiegłego roku. Sięga również daleko ponad rekordowo niską cenę z września 2024, która wyniosła 222,62 zł/MWh.

Tak wysoka stawka może jednak nieco dziwić, bowiem jak donosiliśmy na naszym portalu już w lutym wystąpiły wyłączenie fotowoltaiki z powodu nadwyżek produkcji. To sytuacja bezprecedensowa, bowiem zwykle do podobnych sytuacji dochodziło w miesiącach letnich. Warto przy okazji zaznaczyć, że wyłączenie instalacji PV ze względu na nadprodukcję nie dotyczą urządzeń prosumenckich.
Co dalej z ceną miesięczną?
Czy w marcu nastąpi kolejny spadek RCEm? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, chociaż warto nadmienić, że ze względu na wyjątkowo słoneczną pogodę na początku miesiące na rynku już pojawiły się ujemne ceny energii. W naszym artykule na ten temat wspominaliśmy o wyjątkowo dużej produkcji z fotowoltaiki, a także znacząco za dużym prognozowanym zapotrzebowaniu na moc w dniach takich jak 4 czy 5 marca.
Na ten moment mniejsza RCEm w marcu jest niemal pewna, chociaż ciężko przewidzieć co wydarzy się na rynku energii do końca miesiąca. Najbliższe dni w większości kraju będą raczej deszczowe i pochmurne, jednak na początku przyszłego tygodnia ma powrócić intensywniejsze słońce. A im więcej słonecznej pogody, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia cen ujemnych i tym samym zmniejszonej RCEm za marzec.
Warto pamiętać, że pod koniec ubiegłego roku prosumenci zyskali możliwość przeniesienia się z rozliczania według ceny miesięcznej na rozliczanie według ceny godzinowej – pod uwagę brana jest rynkowa kwota za energię w momencie oddania jej do sieci. Takie rozwiązanie może być lepsze dla niektórych osób, zwłaszcza posiadających magazyn energii, jednak decyzję o zmianie sposobu rozliczania warto dobrze przemyśleć – zgodnie z polskim prawem po takiej modyfikacji nie będzie możliwości powrotu do ceny miesięcznej.
Źródło: PSE