Jak podało Ministerstwo Aktywów Państwowych na swoim oficjalnym twitterze, rozmowy ze stroną społeczną dotyczące transformacji i przyszłości branży górniczej w Polsce zakończyło podpisanie porozumienia, a dzisiejszy kompromis otwiera drogę do ustabilizowania sytuacji w sektorze górniczym. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego i strony rządowej z wiceministrem.

Przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego i strony rządowej, źródło: twitter

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, ostatnia polska kopalnia ma zostać zamknięta do 2049 roku. W trakcie rozmów trwających od wtorku przedstawiciele porozumieli się co do zasad transformacji oraz harmonogramu wygasania działania poszczególnych kopalń. Proces zostanie rozłożony na wiele lat. Jak podaje PAP,  górnicy dołowi mają mieć gwarancję pracy w kopalniach do emerytury.

Według Dominika Kolorza – szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności  podpisanie porozumienia oznacza zgodę na likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej. Ogólnie Kolorz ocenia jednak porozumienie pozytywnie.

Tym wszystkim, którzy wierzyli, że polska droga do transformacji górnictwa może być realizowana w zgodzie społecznej… mamy porozumienie! Dziękuję Dominikowi Kolorzowi i całej stronie społecznej za dobre rozmowy. Porozumienie zakłada końcowy rok 2049. – pisze na swoim twitterze Artur Soboń – wicemister Aktywów Państwowych

Artur Soboń – wiceminister Aktywów Państwowych podpisujący porozumienie, źródło: twitter

Konieczne zatwierdzenie!

Jak podaje RMF, plan zawarty w porozumieniu musi jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska. Dobra wiadomość jest taka, że górnicy kończą trwający od poniedziałku podziemny protest w kopalniach Polskiej Grupy Górnicze, a zaplanowana na dziś manifestacja w Rudzie Śląskiej została odwołana.

Źródło: PAP, MAP – twitter, Artur Soboń – twitter, RMF

Redakcja GLOBEnergia