Bernreuter Research szacuje, że za ponad 6 miesięcy, czyli w 2022 r., pierwsze cztery miejsca na liście największych producentów krzemu polikrystalicznego zajmą firmy z Państwa Środka. Jak czytamy w komunikacie, era zachodnich producentów polikrzemu znajdujących się w czołówce światowej dobiega końca.

Niemiecka firma Wacker Chemie, która stała się światowym numerem jeden po otwarciu swojej trzeciej fabryki polikrzemu w stanie Tennessee w USA w 2016 r., straciła najwyższą pozycję na rzecz chińskiej firmy Tongwei w 2020 r., która realizuje ambitny program ekspansji światowej. Firma ma trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane na terenach prowincji Syczuan, Mongolii Wewnętrznej i Junnan. Tongwei osiągnie łączną zdolność produkcyjną o wolumenie 200 tys. ton metrycznych do końca 2021 r. oraz prawdopodobnie 300 tys. ton w 2023 r.

Wecker nie planuje większych inwestycji

Wacker spadł na drugie miejsce w 2020 r., tuż za nim uplasował się chiński Daqo New Energy, który wyparł OCI z trzeciego miejsca. Po zamknięciu w zeszłym roku działalność w Korei Południowej, OCI spadł na siódme miejsce w rankingu.

Analitycy szacują, że w 2022 r. Wacker spadnie na piąte miejsce, ale pozostanie największym producentem polikrzemu klasy elektronicznej. Jest dziś największym na świecie producentem polikrzemu niezbędnego w rozwoju przemysłu półprzewodników. Jednak w przeciwieństwie do szybko rozwijających się chińskich konkurentów, lider nie ma zamiaru zwiększać swojej zdolności produkcyjnej do zastosowań solarnych poza ciągłym eliminowaniem wąskich gardeł. „Z pewnością nie jesteśmy zainteresowani budowaniem niesamowitych, nowych mocy produkcyjnych” – powiedział 30 kwietnia br. dyrektor generalny Rudolf Staudigl podczas telekonferencji na temat wyników finansowych firmy za pierwszy kwartał.

W rezultacie Wacker zostanie wyprzedzony przez trzech kolejnych chińskich producentów i spadnie na piątą pozycję w 2022 r. Jak zauważa Johannes Bernreuter, szef Bernreuter Research, wzrost popularności chińskich graczy w naszym rankingu jest przykładem rosnącej dominacji chińskiego przemysłu polikrzemu. Udział Państwa Środka w globalnym sektorze energetyki słonecznej w segmencie produkcji polikrzemu zbliży się do 90 proc. w nadchodzących latach.

Najwięksi producenci polikrzemu w 2022 r.

Eksperci wskazują, że w rankingu największych producentów polikrzemu na świecie znajdują się  w większości chińskie firmy. Producenci polikrzemu na liście dziesięciu najlepszych nie są uszeregowani według mocy produkcyjnych, ale według rzeczywistej wydajności w 2020 r. W niektórych przypadkach moce produkcyjne są znacznie wyższe niż produkcja, gdyż zdolność produkcyjna nie została jeszcze w pełni zwiększona. Siedmiu z dziesięciu największych producentów ma swoje siedziby w Chinach.

  1. Tongwei Co (Chiny)
  2. Wacker Chemie AG (USA, Niemcy)
  3. Daqo New Energy Corp. (Chiny)
  4. GCL-Poly Energy Holdings (Chiny)
  5. Xinte Energy Co (Chiya)
  6. Xinjiang East Hope New Energy Co (Chiny)
  7. OCI Company Ltd. (Korea Południowa/Malezja)
  8. Asia Silicon (Qinghai) Co (Chiny)
  9. Hemlock Semiconductor Operations (USA)
  10. Inner Mongolia Dongli Photovoltaic Electronics (Chiny)

Trzej kandydaci do czołowych czterech miejsc w 2022 r., czyli GCL-Poly, Daqo i Xinte Energy, prowadzą fabryki w których konsumowana jest bardzo tania energia elektryczna z elektrowni węglowych w autonomicznym regionie Sinciang-Ujgur w północno-zachodnich Chinach.

Ostrzeżenie dla Zachodu

Bernreuter wskazuje. że raporty instytutu powinny być sygnałem ostrzegawczym dla zachodnich decydentów. Jeśli ich kraje nie chcą stać się prawie całkowicie zależne od produktów fotowoltaicznych z Chin, to muszą wdrożyć skuteczną i długo oczekiwaną politykę przemysłową dla produktów spoza Chin, w szczególności w odniesieniu do wlewków i płytek – komentuje Bernreuter. Zauważa, że tania energetyka wodna w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Norwegii i Malezji daje szansę na zasilenie alternatywnego łańcucha dostaw – bez śladu węglowego.

Źródło: Bernreuter Research

Redakcja GLOBEnergia