Znamy RCEm za maj! Minimalnie wyżej niż w kwietniu!
PSE opublikowało rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej, która jest podstawą do rozliczania prosumentów w net-billingu. Ile wynosi?
Podziel się
- RCEm za maj wyniosła 255,59 zł.
- Pojawiła się również korekta RCEm za luty.
- O co chodzi z korektami na fakturach prosumentów i co się zmieni? Zapraszamy do lektury!
Rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej za piąty miesiąc bieżącego roku to 255,59 zł/MWh. Cena jest minimalnie wyższa niż w marcu i kwietniu, niższa niż w styczniu i lutym. W maju zeszłego roku RCEm wyniosła 380,42 zł/MWh.
Niskie ceny
RCEm za marzec 2024 roku miało najniższy poziom w historii systemu net-billing (RCEm obliczane jest od czerwca 2022) – wynosiło 249,12 zł/MWh. Majowa cena jest tylko kilka złotych wyższa. RCEm na poziomie 255,59 zł/MWh oznacza, że jedna kilowatogodzina wyprodukowana w prosumenckiej instalacji fotowoltaicznej i oddana do sieci jest warta 0,26 zł. RCEm to nie średnia arytmetyczna, tylko ważona wolumenem energii wprowadzanej przez prosumentów do sieci – im więcej energii prosumenci sprzedają do sieci w godzinach, kiedy energia jest tania, tym niższa RCEm.
Korekty na fakturze
PSE podaje RCEm jedenastego dnia każdego miesiąca. Wartość RCEm obliczana jest na podstawie danych przekazywanych przez operatorów systemów dystrybucyjnych. Przez 12 miesięcy od daty ogłoszenia może nastąpić korekta przedstawionej wartości, jeśli dane wejściowe również z jakiegoś powodu uległy zmianie. Przykładowo – RCEm za luty opublikowane 11 marca trzy miesiące później uległo korekcie. 11 czerwca nastąpiła zmiana z 324,25 zł/MWh (pierwotnie ogłoszona cena) na 323,17 (cena skorygowana). Jest to zmiana o 0,33%, ale nawet tak niewielka korekta według obowiązujących przepisów wymaga uwzględnienia w rozliczeniach prosumentów w net-billingu. Taka sytuacja często budzi zdziwienie lub niezrozumienie wśród prosumentów, bo zmiany na fakturach dotyczą zwykle bardzo drobnych kwot. Mało tego – koszt skorygowania faktury często jest większy, niż kwota korekty.
Będzie mniej zamieszania
Obowiązujące obecnie przepisy wymagają korekty w rozliczeniach prosumentów, jeśli cena RCEm zmieni się o więcej niż 0,1%. Taka sytuacja zdarzała się dotąd dosyć często – w zeszłym roku zmiany w kwocie RCEm miały miejsce w każdym miesiącu, RCEm za listopad zostało zmienione nawet dwukrotnie. Tylko dwa razy wysokość korekt przekroczyła 1% kwoty RCEm, ale za każdym razem była większa niż 0,1% – wymagała więc korekty na fakturach.
To ma się jednak zmienić. W propozycji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw czytamy, że planowane jest zwiększenie zakresu, w którym korekta RCEm nie będzie wpływała na rozliczenia prosumentów w net-billingu. Według propozycji przepisów korekty mniejsze niż 2% kwoty nie będą wymagały zmian w fakturach i na kontach prosumentów.
Jeśli taka zasada obowiązywałaby od początku systemu net-billing, korekty faktur byłyby konieczne tylko raz – w październiku 2023 roku, kiedy korekta RCEm wyniosła 5,64%. Wszystkie pozostałe korekty nie zostałyby uwzględnione.
Źródło: PSE, RCL