Zobacz, czym oddychasz! Tylko dla ludzi o mocnych nerwach!

Rusza już czwarta edycja kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. W 63 lokalizacjach w dziewięciu województwach pojawiają się instalacje mobilnych płuc, które ruszyły już w trasę po Polsce. Instalacja, tak jak ludzkie płuca, oddycha zanieczyszczonym powietrzem powodując, że stają się z czasem całkowicie czarne.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Kampania rozpoczęła się 14 listopada, czyli w Dniu Czystego Powietrza. W kampanii pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychamy na co dzień, weźmie udział siedem instalacji. Tegoroczna edycja jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

Dwumetrowy model ludzkich płuc

Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywa się pyłem i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację.

Mobilne płuca można było zobaczyć już w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni - Kujawsko-Pomorskie, Otwocku na Mazowszu, Nowym Targu na Podhalu oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w województwie śląskim. Płuca pojawiają się głównie w miejscowościach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają.

Instalacja w ramach akcji „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”.
Źródło: Polski Alarm Smogowy (PAS)

Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedna z instalacji została zbudowana przez uczniów tzw. „samochodówki” - szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu.

Powiedział Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego

Jak podaje rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future. W kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z niewielkiej Kcyni.

Te trzy przykłady pokazują, że nasza kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę ze smogiem.

Dodał Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego

Gdzie pojawiają się płuca?

Mieszkańcy wybranych miejscowości będą mogli obserwować, jak szybko płuca pochłaniają zanieczyszczone powietrze i zmieniają kolor. Poniżej przedstawiamy mapę z lokalizacjami, gdzie pojawią mobilne płuca.

Mapa z lokalizacjami, gdzie pojawią mobilne płuca.
Źródło: PAS

Płuca nie będą tak czarne, gdy postawimy na termomodernizację i wymianę kotłów

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Aż 70 proc. polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe.

Źródło: Polski Alarm Smogowy
Zdjęcie główne: PAS

Zobacz również