Bardzo dużo uwagi poświęca się obecnie modernizacji istniejących obiektów pod kątem ograniczania ich wpływu na środowisko, walki z niską emisją, redukcji kosztów eksploatacyjnych.

 
To wszystko dotyczy obiektów, które są już użytkowane kilka lat, ale nie możemy zapominać o tym, że ciągle powstaje w Polsce bardzo dużo nowych obiektów – czy to komercyjnych, użyteczności publicznej, czy domów jednorodzinnych. 
 
O najnowsze trendy w budownictwie zapytaliśmy Sławomira Rataja, Domy Czystej Energi Sp. z o.o.
 
Jak budownictwo dostosowuje się do trendu na niskoemisyjność?
 
Główną przyczyną niskoemisyjności w budownictwie są źródła ciepła. To właśnie dlatego w istniejących obiektach coraz większy nacisk kładzie się na wymianę źródeł ciepła na nowe, bardziej przyjazne środowisku.
Nowe budynki są wyposażane w źródła ciepła podporządkowane są dwóm aspektom. Pierwszym jest minimalizowanie zużycia energii potrzebnej na ogrzanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Druga kwestia to zapewnienie wysokiego komfortu użytkownikom. Takie połączenia przynoszą korzyści dla portfela i środowiska
 
W jakim kierunku zmierzają projekty nowoczesnych budynków?
W przypadku kształtowania bryły budynku niskoenergetycznego ważne jest, by była ona zwarta, aby nie doprowadzać do zbędnego zwiększania powierzchni przegród zewnętrznych, które mogą wychładzać wnętrze domu. 
Dodatkowo uproszczona bryła minimalizuje koszty budowy. Na układ pomieszczeń w domu niskoenergetycznym wpływa, poza powiązaniami funkcjonalnymi, kwestia zysków i strat energii. Aby wykorzystać docierającą energię słoneczną do wnętrza domu, od strony południowej przewiduje się większe przeszklenia. Pod względem funkcjonalnym korzystnie jest je projektować w strefie dziennej, np. w salonie, umożliwiając tym samym rozległy widok na ogród i wyjście na taras. 
Dobór odpowiednich materiałów, ich grubości i parametrów, zastosowanie wysokosprawnych urządzeń grzewczych – to trzeba brać pod uwagę projektując nowoczesne budynki.
 
Z czego się rezygnuje?
Najnowszą modą jest prosta i zwarta bryła budynku.
Rezygnuje się z architektonicznych elementów typu wykusz, lukarna, coraz częściej garaż – w jego miejsce wiata samochodowa.
Nie oznacza to, że budynki są „nudne” i proste. Architektura jest atrakcyjna i spełnia dzisiejsze wymogi poszanowania środowiska. Wiata jest ekonomicznym rozwiązaniem, które wizualnie komponuje się z elementami zacieniającymi tarasu – pergole lub inne lekkie konstrukcje.
 
Na co kładzie się nacisk?
Przede wszystkim na zrównoważenie ekonomii budowy i kosztów eksploatacyjnych. Cieszy wzrastająca wiedza społeczna, coraz częściej padają pytania o koszty ogrzewania domu (na etapie zakupu dokumentacji), co jeszcze kilka lat temu nie miało miejsca.
Budynek powinien być dostosowany do warunków działki, by jak najlepiej wykorzystać jej potencjał. Uwzględnienie stron świata warunkuje poprawne usytuowanie budynku na działce, by w łatwy sposób pozyskiwać ciepło pochodzące z energii słonecznej.
 
Źródło: GLOBEnergia Plus 2/2016


POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj cały artykuł!

appstore        google play