Przedstawiciel potwierdził, że rząd obecnie pracuje nad rozwiązaniami dla programu Mój Prąd, który w znaczny sposób przełożył się na wzrost mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Według stanu na koniec 2020 r. naszym kraju jest już ponad 450 tys. prosumentów. 

– Pracujemy nad tym, żeby ten program był kontynuowany, w trochę zmienionych warunkach. Czekamy też na możliwość zbudowania dużego budżetu tego programu, tak aby nie były to działania pozorne – na to potrzeba trochę czasu – mówi Zyska cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Wiceminister powiedział, że w jego opinii jeszcze w pierwszej połowie roku będzie szansa na uruchomienie trzeciego naboru w programie Mój Prąd.

W grudniu zakończyła się już druga edycja popularnego w Polsce programu Mój Prąd. NFOŚiGW poinformował naszą redakcję, że łącznie w systemie według stanu na 8. grudnia zarejestrowano ok. 258 tysięcy wniosków. W styczniu trwała jeszcze rejestracja dokumentów. Ich rozpatrywanie przewidziane jest do połowy 2021 r.

Rozszerzony program

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka poinformował podczas jednej ze styczniowych konferencji, że w ramach trzeciej edycji w obszarze technicznym, instalacje fotowoltaiczne zostaną uzupełnione innymi możliwościami, które będą po stronie gospodarstwa domowego preferowały konsumpcję energii. Będą to np. ładowarki do pojazdów elektrycznych czy “zapewnienie pewnego systemu automatyki, który mógłby sterować zapotrzebowanie z konsumpcją energii w gospodarstwie domowym w zależności od dostępności”.

– Pracujemy w tym momencie nad kwestiami finansowania, mamy świadomość tego, że program jest bardzo oczekiwany i tworzymy taki montaż finansowy, który będzie w odpowiedni sposób wykorzystywał unijną perspektywą finansową – odpowiedział minister Kurtyka na pytanie GLOBEnergia.pl.

Jak w przyszłości będzie funkcjonował program Mój Prąd? O wszystkich aktualnościach przeczytasz na łamach portalu GLOBEnergia.

Fotowoltaika rośnie w siłę

Operator systemu elektroenergetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformował o łącznej zainstalowanej mocy w fotowoltaice w Polsce. Na dzień pierwszego grudnia 2020 r. wyniosła dokładnie 3661,7 MW. Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe wskazuje, że według danych za 2020 r., Polska jest na czwartym miejscu pod względem przyrostu mocy w energetyce słonecznej. Pomimo kryzysu gospodarczego w UE łączna moc zainstalowana w energetyce słonecznej zwiększyła się o 11 proc., czyli 18,7 GW. Jest to największy wzrost w energetyce słonecznej od 2011 r. Łączna moc zainstalowana w fotowoltaice w Europie wyniosła 137,2 GW.

Źródło: PAP

 

Redakcja GLOBEnergia