– Obserwujemy w tym roku, naznaczonym epidemią COVID-19, boom inwestycyjny w branży fotowoltaicznej. Nie jest to przypadek, ale efekt także decyzji i polityki państwa. Mój Prąd chcemy kontynuować na nieco zmienionych warunkach, aby stymulować bezpieczeństwo systemu energetycznego. Istotny jest rozwój sieci przesyłowych. W tym roku PSE ogłosiło plan rozwoju systemu, zaakceptowany przez URE  – tłumaczył podczas wydarzenia Zyska.

Dorota Dębińska-Pokorska, Partner  PwC, powiedziała, że rozwój sieci elektroenergetycznej  jest wyzwaniem, same zainstalowane źródła OZE to nawet nie połowa sukcesu.

Rozwoju OZE już nic nie powstrzyma – podkreśliła Dębińska-Pokorska.

Wiceminister Ireneusz Zyska także podkreślił, że rozwój OZE będzie kontynuowany. Według niedawno opublikowanych danych przez Agencji Rynku Energii, przekroczyliśmy 3 GW zainstalowanej mocy PV w Polsce. Zeroemisyjne źródła energii powinny być rozwijane wraz ze stabilnością systemu.

Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem TAURON Polska Energia podkreślił, że rozwój mikroinstalacji PV czy innych małych źródeł rodzi wyzwania dla operatorów sieci.

– Jako kraj poszliśmy w promocję mikroinstalacji, co jest dobre, ale rodzi to pewne wyzwania. Trzeba inwestować w sieci, ale w sposób optymalny. Trzeba szukać bodźców ekonomicznych, by nie było nadmiernego przewymiarowania modernizacji sieci, trzeba wprowadzać rozwiązania usługowe, bilansowanie, usługi elastyczności czyli sterowanie zachowaniem się podmiotów posiadających  źródła OZE, by włączyły się w program stabilizacji systemu dystrybucyjnego – tłumaczył Topolski.

Przypomnijmy, że w listopadzie br. NFOŚiGW dołożył do budżetu programu “Mój Prąd” 100 milionów złotych do wykorzystania w trwającym do 18 grudnia br. naborze. Najprawdopodobniej to nie koniec rządowego wsparcia rozwoju mikroinstalacji PV.

Kontynuacja programu nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona, ale przedstawiciele rządu informowali wielokrotnie, że obecnie trwają prace nad formułą kolejnej edycji. Kierunki myślenia urzędników to wsparcie budowy przydomowych magazynów energii, pomp ciepła czy ładowarek do samochodów elektrycznych.

Redakcja: Patrycja Rapacka

Redakcja GLOBEnergia