Zyska: Obecny system rozliczeń prosumentów wyczerpał swoją formułę
Poselski projekt zmiany systemu prosumenckiego pojawi się dziś na posiedzeniu senackiej Nadzwyczajnej Komisji do spraw Klimatu. Wczoraj został poparta kluczowa poprawka w odpowiedzi na apele samorządów o wydłużenie systemu opustów ze względu na realizację projektów parasolowych. Dziś na łamach gazety Rzeczpospolita wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska przekonuje, że zmiana systemu rozliczeń daje nowe możliwości prosumentom.

Projekt zmian systemu prosumenckiego oraz tryb jego wprowadzania rozgrzał debatę w Polsce na temat przyszłości energetyki obywatelskiej w Polsce. Branża oraz samorządy wielokrotnie apelowały o wydłużenie okresu przejściowego ze względu na przystosowanie się do zmian na rynku. Eksperci przekonują, że wprowadzenie systemu net-billingu jest mniej korzystne w porównaniu do systemu opustów, a czas wprowadzania zmian (w szczególności w dobie rosnących cen energii) jest co najmniej zaskakujący.
Wiceminister Ireneusz Zyska przekonuje dziś na łamach Rzeczpospolita, że zmiana systemu rozliczeń to nowe możliwości i szansa na dalszy wzrost ilości prosumentów. Formuła i zadania dotychczasowego modelu rozliczeń wyczerpały się.
- W zaledwie 6 lat moc instalacji PV wzrosła ze 108 MW w 2015 roku do ponad 6,3 GW we wrześniu 2021 r., z czego blisko 4,8 GW stanowiły instalacje prosumenckie. Dziś mamy ich już ponad 700 tys. To efekt wdrożonych mechanizmów wsparcia m.in. w postaci mechanizmu opustów, oraz programów Mój Prąd, Czyste Powietrze, czy Agroenergia – wskazuje.
Wyjaśnia, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku. Mają zapewnić dalszy przyrost rozproszonych instalacji OZE.
- Nie tylko ze względu na konieczność implementacji dyrektyw unijnych, ale przede wszystkim po to, aby zrównoważyć źródła generujące energię elektryczną z bieżącym zapotrzebowaniem odbiorców. Do tego potrzebny jest elastyczny system elektroenergetyczny, w którym istnieją m.in. bodźce do częściowego przesunięcia zapotrzebowania na energię na godziny pozaszczytowe. Intensywny wzrost liczby prosumentów w obecnym mechanizmie opustów, będzie to bardzo utrudniał, a w przyszłości uniemożliwi zostanie prosumentem osobom zainteresowanym – wskazuje.
Prosumenci będą rozliczać się „w prosty i korzystny sposób, ponieważ nadal nie będą musieli płacić podatku dochodowego PIT, akcyzy i VAT od wyprodukowanej energii. Będą natomiast i ponosić koszty opłat dystrybucyjnych zmiennych, podobnie jak wszyscy odbiorcy energii w Polsce”.
Kluczowe magazyny energii
Zyska wskazuje także na potrzebę upowszechnienia technologii magazynowania energii, które pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w godzinach szczytowych i zwiększyć bezpieczeństwo całego systemu. W kolejnej edycji programu Mój Prąd przewidziano dofinansowanie do przydomowych magazynów energii.
- Przy obecnym systemie opustów nawet wysoki poziom dofinansowania do zakupu domowych magazynów energii elektrycznej nie stanie się zachętą do ich instalowania. Wynika to z błędnego przekonania, że istnieje „darmowy magazyn” w postaci sieci elektroenergetycznej, z którego można korzystać bez ograniczeń – wyjaśnia.
Wielokrotnie podczas posiedzeń komisji wiceminister wskazywał, że w Polsce istnieje przekonanie, że sieć elektroenergetyczna jest nieograniczonym magazynem energii. Wczoraj podczas posiedzenia połączonych komisji senackich tłumaczył, że MKiŚ chce wprowadzić model, który promuje dyrektywa rynkowa i RED II, aby prosument był aktywnym uczestnikiem rynku energii. W systemie opustów prosumenci nie pokrywają w pełni kosztów korzystania z sieci.
Podpisz petycję
Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV zorganizowało ogólnopolską akcję, której głównym celem jest zagwarantowanie bezpiecznego systemu rozliczeń energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacjach fotowoltaicznych. Organizacja branżowa zachęca do podpisania petycji i wsparcia akcji #PrawoDoCzystejEnergii. Głównym postulatem jest wydłużenie okresu przejściowego dla wprowadzanego nowego system rozliczeń dla prosumentów do 31 grudnia 2023 roku.
Źródło: Rzeczpospolita, własne