Jaki jest potencjał produkcji energii z fal morskich? Czy zostanie wykorzystany?

Fale morskie to perspektywiczne źródło energii elektrycznej. Rozwój tej gałęzi energetyki mógłby ułatwić elektryfikację rejonów odizolowanych oraz transformację energetyczną krajów, których system opiera się o paliwa konwencjonalne. Jednym z pionierów w pozyskiwaniu energii z falowania jest szwedzko-izraelska firma Eco Wave Power. Obecnie firma realizuje projekty takich instalacji na całym świecie. Po ich zrealizowaniu łączna moc zainstalowana ma wynosić 325,7 MW. Jak wyglądają możliwości rozwoju tego źródła energii?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Instalacje przechwytujące energię fal

Eco Wave Power (EWP) to czołowa firma zajmująca się energetyką falowania morskiego, która opatentowała inteligentną i ekonomiczną technologię konwersji fal oceanicznych i morskich w bezemisyjną energię elektryczną. Misją firmy jest pomoc w walce ze zmianami klimatycznymi poprzez umożliwienie komercjalizacji rozwiązań wykorzystujących fale. EWP dąży do elektryfikacji niedostępnych regionów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że aż 40 proc. światowej populacji mieszka w odległości do 100 kilometrów od morza lub oceanu, co wskazuje na olbrzymie perspektywy, które stoją przed elektrowniami falowymi.

Jakie są zalety rozwiązań, które oferuje Eco Wave Power? Jedną z najważniejszych jest modułowa i skalowalna konstrukcja. Pozwala to na szybką budowę i proste dostosowanie do panujących w danym miejscu warunków, aby możliwa była generacja prądu z maksymalną efektywnością. Budowa instalacji jest ponadto bardzo łatwa, tak jak sama jej obsługa, ponieważ lokalizuje się je na lądzie. Początkowe koszty inwestycyjne obniża bliskość punktów przyłączeniowych do sieci. Z tego samego powodu koszty eksploatacyjne są niższe niż w przypadku elektrowni zlokalizowanych na otwartym morzu. Urządzenia do konwersji energii falowania można lokalizować na istniejących pomostach i falochronach. Prognozowany uśredniony koszt energii (LCOE) dla instalacji komercyjnych to 42 euro za MWh. Jest to konkurencyjne LCOE, porównywalne do LCOE energetyki wiatrowej czy słonecznej.

Znakomite warunki w Hiszpanii

Rok temu w Hiszpanii zostało uchwalone prawo klimatyczne, które zakłada 74 proc. krajowej generacji elektryczności ze źródeł odnawialnych do roku 2030. W 2050 roku energia elektryczna w Hiszpanii ma pochodzić tylko i wyłącznie z OZE. Hiszpania posiada bardzo dobre warunki pod energetykę wiatrową, wodną i słoneczną. Jednak oprócz potencjału w tych dziedzinach OZE, kraj z Półwyspu Iberyjskiego posiada bardzo dobre perspektywy do wykorzystania energii fal, z uwagi na 8 tysięcy kilometrów linii brzegowej.

Energia fal na Majorce

W kwietniu bieżącego roku, Eco Wave Power podpisało umowę z operatorem Port Adriano na Majorce (OCIBAR), na budowę instalacji o mocy 2 MW. Elektrownia będzie zaopatrywać w elektryczność jedną z najbardziej nowoczesnych przystani na Morzu Śródziemnym. Będzie to pierwsze wykorzystanie technologii Eco Wave Power (EWP) w Hiszpanii.

Dyrektorka generalna EWP, Inna Braverman, spotkała się 16 maja z administracją i inżynierami portu, aby omówić wdrożenie projektu. Planowanie ma rozpocząć przeprowadzenie studium wykonalności oraz uzyskanie licencji na projekt. Pierwszy etap ma zostać zakończony do końca 2022 roku. Następnie przyjdzie czas na opracowanie szczegółowego projektu, a sama budowa ma zakończyć się do 2 lat od momentu końca przygotowań projektowych. Pływaki zostaną zainstalowane bezpośrednio na półkilometrowym falochronie oraz na podstacjach portu.

Źródło: ecowavepower.com, iea.org, irena.org.

Zobacz również