Sposób na wampiry energetyczne

Oszczędzanie energii
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Oszczędzanie energii

Podziel się

Myślicie pewnie, że wampiry buszują tylko po nocach, holywoodzkich filmach i w czasie Halloween.

Otóż nie! Pewien ich typ buszuje wśród Was przez cały czas, 24 godziny na dobę. Te wampiry wysysają Wam energię w domach i dodają 20% do ogromnych rachunków, które Wasi nieszczęśni rodzice płacą każdego miesiąca. Wampiry energetyczne są równie zachłanne i krwiożercze jak wszystkie inne.

Kuchenka, radio, lodówka, telewizor, magnetowid, DVD, mikrofalówka, coraz więcej sprzętów stale pobiera prąd. Do pozostawania w stanie gotowości, do oznaczania czasu na niekończącej się liczbie świecących, migających zegarów.

Masz ochotę na sok pomarańczowy, który chłodzi się w lodówce...
a. Nalewasz sobie szklankę soku, spiesząc się, bo drzwi lodówki są otwarte.
b. Wyjmujesz sok z lodówki, zamykasz ją, spokojnie nalewasz sok do szklanki i wstawiasz karton z powrotem do lodówki.
c. Nalewasz sobie sok do szklanki lub wypijasz z kartonu, nie spiesząc się, chociaż lodówka jest przez ten czas otwarta.

Po odpowiedzi na wszystkie pytania „Testu energetycznego” wykonujący go uczeń dowie się, czy jest „menadżerem energetycznym”, „zwykłym zjadaczem energii”, czy „energetycznym wampirem”.

W zeszycie ćwiczeń dołączonym do specjalnego podręcznika dla szkół podstawowych znajdują się także pomysły na szkolne kampanie oszczędnościowe, indywidualne „umowy” między uczniem a szkołą zobowiązujące do oszczędnościowych zachowań, wzory kalkulacji kosztów opłat za energię elektryczną i cieplną w typowej polskiej rodzinie albo obliczania czasu, który pozostał do wyczerpania się zasobów konwencjonalnych źródeł energii na Ziemi.

• Czy wiecie, że używanie przez komputer „stanu uśpienia” może zredukować pobór energii nawet  o 70%?
• Czy wiecie, że obustronne drukowanie to duża oszczędność papieru?
• Czy wiecie, że oczyszczanie żarówek i oprawek przynajmniej dwa razy w roku wpływa na efektywność światła?
• Czy wiecie, że obniżenie temperatury o jeden stopień może oznaczać oszczędność energii nawet o 10%?

Kilkunastu pracowników Małopolskiej Agencji Energii i Środowiska udziela rad na temat „Jak oszczędzać energię w biurze”. Projekt Soustenergy, którego koordynatorem w Małopolsce jest MAES, rozpoczął się w październiku 2004 r. Soustenergy to neologizm zbudowany ze zrostu dwóch angielskich słów: sustainability (który można przetłumaczyćjako ‘zrównoważony rozwój’) i energy, oznaczającego oczywiście energię. Cała koncepcja projektu narodziła się w regionie Navarry, znanym na całym świecie z niezwykłej aktywności w dziedzinie promowania nowych technologii w energetyce oraz odnawialnych źródeł energii. CRANA – regionalna agencja energetyczna Navarry zaprosiła MAES i kilku innych partnerów (m.in. z Brukseli, Modeny i Patras) do stworzenia sieci europejskich regionów zainteresowanych promowaniem zrównoważonego rozwoju. Projekt Soustenergy jest próbą stworzenia bazy do ewentualnej przyszłej współpracy. Na oficjalnej stronie internetowej www.soustenergy.net można znaleźć informacje o działaniach wszystkich partnerów, przejrzeć bazę dobrych praktyk, w której znalazło się ponad 80 przedsięwzięć energooszczędnościowych przeprowadzonych w przeszłości w UE, zgłosić chęć przystąpienia do powstającej sieci partnerskiej lub po prostu skontaktować się z którąś z organizacji prowadzących projekt.

Efektem współpracy międzynarodowego konsorcjum projektu, które spotykało się na cyklicznych warsztatach w Brukseli, Pampelunie i Patras, są materiały edukacyjne, które już wkrótce trafią do szkół podstawowych w województwie małopolskim. Na początku zostaną pokazane w dwudziestu pięciu placówkach oświatowych powiatu myślenickiego, które zgłosiły się do akcji pilotażowej, później zostaną udostępnione na stronie projektu oraz na stronie MAES. Każdy nauczyciel, rodzic, uczeń, pracownik spółdzielni mieszkaniowej czy samorządu, który kliknie myszką w odpowiednią ikonkę, będzie mógł poczytać przewodnik zarządzania projektami lub podręcznik podstawowych informacji o energii, wydrukować kolorowe plakaty informujące o sposobach oszczędzania energii w domu lub ulotkę „Jak oszczędzać energię w biurze?”. Te materiały zaczną krążyć w sieci i być może będą wykorzystywane jeszcze wtedy, kiedy już mało kto będzie pamiętał o programie Interreg IIIC, z którego, wraz z całym projektem, zostały sfinansowane.

Używajcie dziennego światła, dopóki się da, pracujcie przy oknie, a nie w najciemniejszym kącie pokoju. Gaście światło za sobą, za swoim młodszym i starszym rodzeństwem, za rodzicami i dziadkami. Chodźcie za nimi jak cień. Namówcie ich na zakup energooszczędnych żarówek i wymieńcie je wszystkie. Takie żarówki pożyją dłużej i poświecą taniej – halogenowych unikajcie jak ognia. (...)

zobacz także:

Rozwiązania energooszczędne w oświetleniu

Rozwiązania energooszczędne w oświetleniu

mgr Agnieszka Cahn - Project Manager, Małopolska Agencja Energii i Środowiska

Cały artykuł - GLOBEnergia 1/2007

 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia