Braki we wnioskach złożonych w programie Mój Prąd 3.0

Trzecia edycja Mój Prąd ruszyła w lipcu 2021 roku i zakończyła się zaledwie po trzech miesiącach na skutek wyczerpania przeznaczonych środków. Do tej pory NFOŚiGW rozpatruje złożone wnioski. Ile środków wpłynęło już na konta beneficjentów? Okazuje się, że długie rozpatrywanie wniosków ma związek m.in. z brakami w dokumentach.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Program Mój Prąd cieszy się szczególną popularnością wśród Polaków. Już ponad 850 tys. inwestorów zostało prosumentami, z czego przeważająca część zdecydowała się na inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną. Dotychczas przeprowadzone 3 nabory przełożyły się znacznie na dynamikę inwestycyjną w segmencie energetyki prosumenckiej. Inwestorzy mogli liczyć na dofinansowanie do 5 tys. zł (I i II edycja) oraz do 3 tys. zł (III edycja). W dalszym ciągu rozpatrywane są wnioski z trzeciej edycji. Posłanka Anita Kucharska-Dziedzic zwróciła się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z interpelacją w sprawie opóźnień w rozliczaniu wniosków złożonych przez prosumentów w programie Mój Prąd. 

35 proc. wniosków złożonych w programie wymagało lub wymaga uzupełnienia!

Resort wyjaśnia, że procedowanie wniosków w programie Mój Prąd odbywa się na bieżąco. 

- Wniosek o dofinansowanie został skonstruowany w taki sposób, aby jego wypełnienie było czynnością możliwie prostą dla potencjalnych wnioskodawców. Mimo to, znaczna część wniosków została wypełniona błędnie, przekazana bez wymaganych załączników, czy też nie spełniała podstawowych wymogów formalnych. Wobec powyższego, około 35 proc. wniosków złożonych w programie wymagało, bądź wymaga, uzupełnienia - wyjaśnia resort w odpowiedzi na interpelację. 

Zgodnie z regulaminem programu, na etapie oceny według kryteriów dostępu możliwe jest jednokrotne uzupełnienie przez beneficjenta wniosku, w terminie do 5 dni roboczych od dnia otrzymania wezwania. W przypadku konieczności uzupełnienia wniosku o zaświadczenie OSD czas przewidywany na uzupełnienie tego dokumentu wynosi do 10 dni roboczych. 

- Korekty/uzupełnienia wniosków są weryfikowane na bieżąco, zaraz po ich wpłynięciu. Jednakże z uwagi na fakt, że Generator Wniosków o Dofinansowanie w momencie uzupełniania wniosku umożliwia Wnioskodawcom dokonanie całkowitej zmiany wniosku – wniosek taki musi zostać ponownie zweryfikowany w całości zgodnie z „Regulaminem naboru (…)”. Wydłuża to znacząco cały proces oceny wniosku - czytamy w odpowiedzi. 

Resort informuje ponadto, że od 01.07.2021 r. do 15.07.2021 r. do NFOŚiGW wpłynęły 53 504 wnioski, natomiast w całym naborze aż 178 006 wniosków. W związku z tym, obecnie przewidywany termin rozpatrzenia wniosku wynosi 210 dni liczonych od dnia prawidłowego złożenia wniosku w aplikacji GWD. 

Szczegółowe dane dotyczące wpływu wniosków oraz ich rozpatrzenia zostały przedstawione w poniższej tabeli. Dane dotyczą stanu na dzień 6 lutego 2022 roku. 

Źródło: Sejm

Zgodnie z obowiązującym Programem Mój Prąd Części 1) Program Mój Prąd na lata 2021 – 2023 program realizowany będzie w latach 2021 - 2023, przy czym zobowiązania (rozumiane jako podpisywanie umów) podejmowane będą do 31.12.2023 roku, środki wydatkowane będą do 31.12.2023 roku - informuje resort.

Czy inflacja wpłynie na waloryzację kwoty dofinansowania?

Posłanka pyta także w interpelacji, czy w związku z inflacją, Ministerstwo planuje zwaloryzowanie kwoty dofinansowania? Resort wyjaśnia, że w programie nie przewidziano waloryzacji kwoty dofinansowania. Natomiast w opracowywanej kolejnej edycji programu planowane jest rozszerzenie oferty o nowe komponenty, takie jak magazyny energii czy inne zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej (np. magazyny ciepła-chłodu). 

Źródło: Sejm

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia